Elon Musk'ın mavi tik uygulaması hayal kırıklığı oldu! Kaldırıldı

Elon Musk'ın mavi tik uygulaması hayal kırıklığı oldu! Kaldırıldı
Twitter kullanıcılarının, aylık 8 dolara Blue aboneliğinden faydalanıp mavi tik alarak markaları ve ünlü kişileri taklit etmesinin ardından sözkonusu hizmet Blue'dan kaldırıldı.

Sosyal medya platformu Twitter, bu haftanın başında iPhone telefonlara, bir hesabın doğrulanmış olduğunu gösteren mavi tik işaretini satın almalarına olanak tanıdı. Kullanıcılar sözkonusu özelliği aylık 8 dolar olan Blue aboneliğine geçerek kullanabiliyordu. Ancak dün itibarıyla sözkonusu özellik Blue'dan kaldırıldı.

Hizmetin hızla askıya alınması, en azından şimdilik, SpaceX ve Tesla'nın da sahibi olan CEO Elon Musk'ın yeni bir gelir kapısı açmaya yönelik büyük planının beklendiği gibi çalışmadığını gösterdi.

Ücretli abonelik hizmeti, Twitter'da sahte hesaplar açan çok sayıda trol hesabın ortaya çıkmasına neden oldu. Bu durum platformu, dezenformasyona daha da açık hale getirdi. Ucuza elde edilen mavi tik; markaları, politikacıları ve ünlüleri taklit etmek için kullanıldı. Twitter çalışanlarından biri, şirketin bu konuya karşılık Twitter Blue'ya getirilen mavi tik hizmetini geri çekmeye karar verdiğini söyledi.

İlaç firmasının hissesi düştü

Twitter adına konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen çalışan, ilaç devi Eli Lilly'ye benzeyen bir hesabın, "İnsülinin artık ücretsiz olduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz" şeklinde bir tweet atmasıyla ciddi bir soruna yol açtığını söyledi. Tweet kaldırılmadan önce saatlerce sosyal medya platformunda kaldı. Gerçek Eli Lilly hesabı daha sonra bir tweet atarak, "Sahte Lilly hesabının yaptığı yanıltıcı paylaşımı görenlerden özür dileriz" açıklamasını yapmıştı.

Sahte mesajın yayınlanmasının ardından Eli Lilly'nin hisse senedi fiyatı hızla düştü. Twitter'da taklit edilen AbbVie de dahil olmak üzere diğer ilaç şirketlerinde de düşüş yaşandı.

Teknoloji