Milli Savunma Bakanlığı'nı yalanlayan TESUD'a denetim kararı

Milli Savunma Bakanlığı'nı yalanlayan TESUD'a denetim kararı

İçişleri Bakanlığı, Montrö bildirisini yayımlayan 103 emekli amiralin bildirisini kınamayan TESUD'a denetim gerçekleştirdi.

Emekli Amirallerin bildirisini kınamayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği'ne  İçişleri Bakanlığının oluru ve Ankara Valiliğinin emriyle  genel denetim yapılıyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya denetim tebligatını paylaştı.

Tebligatta "Dernekler Kanunun 19. maddesinde "gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun tutup tutmadıkları, İçişleri Bakanı veya mülki idare amiri tarafından denetlenebilir. Bu denetimler en az 24 saat önce derneklere bildirilir" denildi.

TESUD'a iletilen tebligatta denetimin İçişleri Bakanlığının oluru ve Ankara Valiliğinin emriyle yapılacağı belirtildi.

CHP'li Kaya yaptığı açıklamada TESUD'a yapılacak denetime dair şunları söyledi: " Milli Savunma Bakanlığımızın, bir siyasi partinin emri doğrultusunda yalan beyanda bulunmasını esefle kınıyorum. Türkiye Cumhuriyetinin her vatandaşının ülke çıkarları için açıklama yapma, fikir beyan etme hakkı vardır. Hiçbir güç bunun önüne geçemez!

Darbelerin kaymağını yiyen, darbe hukukunu daha da ağırlaştırıp toplumun üzerinden silindir gibi geçen; 15 Temmuz darbe girişimine “lütuf” diyerek 20 Temmuz sivil darbesini gerçekleştiren, TBMM’nin kararlarını yok sayarak darbe yapmaktan çekinmeyen, Meclis’in kabul ettiği uluslararası sözleşmeleri bir gecede kaldıran AKP, kendini darbe mağduru göstermek için sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor."

NE OLMUŞTU?

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, 5 Nisan 2021 tarihinde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından MSB'lığına davet edilerek, TSK'nın faaliyetleri konusunda bilgilendirme yapılmıştı.  Milli Savunma Bakanlığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin emekli amirallerin bildirisini kınadığına ilişkin bir açıklama yapmıştır.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği, kamuoyuna yaptığı duyuruda, Milli Savunma Bakanlığının açıklamasını yalanlayarak, “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır.” açıklamasını yapmıştır.