Emniyet, ölümlü kazaya karışan otobüs firmalarını isim isim duyurdu

Emniyet, ölümlü kazaya karışan otobüs firmalarını isim isim duyurdu
Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karışan otobüs firmalarını isim isim kamuoyuna duyurdu.

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında karayollarında yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve benzeri taşıtların karıştığı ölümlü trafik kazası sonuçlarının ve otobüs firmalarının televizyon ve basın organları aracılığı ile kamuoyuna ilanına karar verilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu karar uyarınca 1 Ocak 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin kusurlu olarak karışmış olduğu 43 ölümlü trafik kazasına ilişkin bilgileri açıkladı.

Emniyet'in verilerine göre bu kazalarda olay yerinde 83 can kaybı meydana geldi.

Ölümlü trafik kazalarına 36 farklı otobüs firmasının karıştığı tespit edildi.

İlk sırada 6 ölümlü ve 18 yaralanmalı trafik kazasıyla Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. firması yer aldı. Tarihlerine göre meydana gelen kazalar ve otobüs firmaları şöyle:

ekran-resmi-2022-11-30-11-43-12.png

Emniyet'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Yolcu taşımacılığı yapan otobüsler, trafik kolluğunca hem terminal çıkışı öncesi hem de karayolu üzerinde denetime tabi tutularak, sürücüler hız, çalışma/dinlenme süreleri ile seyir halinde cep telefonu kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine uymaları; yolcular da seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilmektedir.

Ayrıca meydana gelen otobüs kazalarına ilişkin sonuçları ve alınması gereken tedbirler ile ilgili kurum/sektör ve firma yetkilileri ile müşterek değerlendirmeler yapılmakta olup, en çok kazaya karışan otobüs firmaları ile de görüşmeler gerçekleştirilerek firmalara gerekli uyarı ve hatırlatmalarda bulunulmaktadır. "

"Hedefimiz trafikte sıfır can kaybı ilkesi esasıyla denetim ve diğer faaliyetlerimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aralıksız devam edecektir."

Gündem