Emniyet'ten 1 Mayıs'ta HDP binasına giren kişiyle ilgili açıklama

Emniyet'ten 1 Mayıs'ta HDP binasına giren kişiyle ilgili açıklama

HDP'nin il binasına 1 Mayıs'ta polis gözetiminde bir kişinin girdiğine dair görüntüler üzerine, İstanbul Emniyeti açıklama yaptı. Açıklamada bu kişinin "dinlenmek ve ihtiyaç gidermek adına uğradığı" ifade edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs’ta HDP İstanbul İl binasına polis gözetiminde kimliği belirsiz ve izinsiz olarak giren kişi hakkında açıklama yaptı.

Kişinin kimliği hakkında bilgi veren Emniyet, İl Başkanlığına yönelik suikast planlandığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ancak emniyet kişinin polislerle ne konuştuğu konusunda bilgi vermedi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, görüntülerde yer alan kişinin A.Ş. olduğu, "6136 Sayılı Kanuna Muhalefet" ile "Seçim Kanununa Muhalefet" suçlarından kaydının bulunduğunun belirlendiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

'1 MAYIS KUTLAMALARINI İZLEMEK İÇİN'

"Şahıs 10 Mayıs 2022 tarihinde ifadesine başvurulmak üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlilerince muhafaza altına alınmıştır. Yapılan araştırmalarda Batman nüfusuna kayıtlı şahsın eşinin kız kardeşi olan S.Ç. isimli örgüt mensubunun 2021 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü'nün kırsal alanında faaliyet yürüttüğü sırada etkisiz hale getirildiği, yine eşinin erkek kardeşi F.Ç. isimli şahsın 2018 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü'ne üye olmak suçundan yakalanarak işlem gördüğü, ayrıca İ.B. isimli akrabasının 2008 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütürken yakalandığı belirlenmiştir.

Ayrıca şahsın haber içeriğinde yer alan tarihte 1 Mayıs kutlamalarını izlemek üzere Beyoğlu ilçesinde bulunduğu, dinlenmek ve ihtiyaç gidermek adına HDP İstanbul İl Başkanlığına uğradığı öğrenilmiştir. Bu doğrultuda haber içeriğinde yer alan, şahsın polislerle iş birliği yaptığı ve polislerin kendisini yönlendirdiği iddiaları asılsız ve gerçek dışıdır. "