En büyük kayıp İstanbul'dan: 'Hekimler göçü'nde temmuz ayında rekor kırıldı

En büyük kayıp İstanbul'dan: 'Hekimler göçü'nde temmuz ayında rekor kırıldı

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre temmuz ayında hekimler göçü rekor kırdı. 101’i pratisyen hekim olmak üzere 231 hekim yurtdışında çalışmak için gerekli olan “iyi hal belgesi”ni aldı. En büyük kayıp İstanbul’dan....

Sağlık çalışanlarının sorunları ve sağlıkta şiddeti konuşmak için TBMM'de 200 vekil bulunamazken hekimlerin Türkiye'den gidişi sürüyor.

Dünya Gazetesi'nden Yasemin Salih'in aktardığına göre, yurtdışına gitmek için TTB'den “İyi Hal Belgesi” alan hekim sayısı, temmuz ayında rekor tazeledi.


Türk Tabipler Birliği verilerine göre temmuzda 231 hekim, yurtdışında çalışma vizesi sayılan iyi hal belgesi aldı.


2022’nin yedi aylık sürecinde bu belgeyi alarak yurtdışına göçmeye hazırlanan hekim sayısı 1402’ye ulaştı. 2021’in tamamında iyi hal belgesi alan hekim sayısı ilk yedi ayda yakalanmış oldu. TTB, yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’ye terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.


Gerek sağlıkta şiddet olaylarının artması, gerek iş koşulları nedeniyle uzun süredir yeni bir çalışma modeli getirilmesi taleplerini dile getiren hekimleri zorlayan başlıklara artan kira fiyatları da eklendi. TTB’den Prof. Dr. Vedat Bulut, hekimlerin özellikle büyük şehirlerde kira giderlerini karşılayamadıklarını, son dönemde bu sorunun Anadolu’da da hissedilmeye başlandığını söyledi.

TTB, yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’yi terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.

Etiketler :