Enis Berberoğlu'ndan hakkındaki fezlekeye ikinci itiraz

Enis Berberoğlu'ndan hakkındaki fezlekeye ikinci itiraz
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez verdiği karara uyarak hakkında yeniden ve daha ağır ceza talep edilerek hazırlanan fezlekeye yaptığı itiraz, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "fezlekede düzeltilecek bir husus olmadığı" gerekçesiyle reddedilmişti. Berberoğlu’nun avukatları karara yine itiraz etti ve fezlekenin yeniden düzenlenmesini talep etti.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez verdiği karara uyarak hakkında yeniden ve daha ağır ceza talep edilerek hazırlanan fezlekeye yaptığı itiraz, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "fezlekede düzeltilecek bir husus olmadığı" gerekçesiyle reddedilmişti. Berberoğlu’nun avukatları karara ikinci kez itiraz etti ve fezlekenin yeniden düzenlenmesini talep etti.    

Anayasa Mahkemesi tarafından CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmaması sebebiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden hak ihlali kararı vermiş, kararı değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de hak ihlali kararına uyarak hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına hükmetmişti. Mahkeme aynı zamanda, Berberoğlu'nun milletvekili olması nedeniyle yasama dokunulmazlığı kaldırılana kadar yargılamanın durdurulmasını kararlaştırmıştı.

Kararın ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlanarak, TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilmiş, Berberoğlu’nun avukatları Yiğit Acar ve Murat Ergün fezlekeye itiraz dilekçesi sunmuştu. Mahkeme, fezlekeye itirazı değerlendirmiş ve "fezlekede düzeltilecek bir husus olmadığı" gerekçesiyle, itirazın oy birliğiyle reddine karar vermişti.

Enis Berberoğlu’nun avukatları karara itiraz etti ve  fezlekenin yeniden düzenlenerek TBMM Başkanlığı'na gönderilmesini talep etti.

(ANKA)

Gündem