Erdoğan'dan Gara açıklaması: "Meclis'te bir soruşturma önergesi vereceğiz, bakanlar bütün detayları anlatacak"

Erdoğan'dan Gara açıklaması: "Meclis'te bir soruşturma önergesi vereceğiz, bakanlar bütün detayları anlatacak"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gara’da 13 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak “En son bu operasyonların yapıldığı gece bu operasyonları yapmak suretiyle kardeşlerimizi kurtaralım istedik. Teröristler alçakça bir katliam yaptı. Meclis'te soruşturma komisyonu kurulacak, işin gerçeğini anlatacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin Rize 7. Olağan il kongresinde yaptığı konuşmada,  Gara’da 13 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak “En son bu operasyonların yapıldığı gece bu operasyonları yapmak suretiyle kardeşlerimizi kurtaralım istedik. İlk etapta bütün inlerine, mağaralara gireceğiz demiştik ya 42 terörist bu esnada gebertildi. Teröristler alçakça bir katliam yaptı. Meclis'te işin gerçeğini anlatacağız” diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Gara açıklamasını ise “Evlere şenlik” olarak niteleyen Erdoğan, “Hani siz teröristlerin yanında durmuyordunuz. Bal gibi de yanındasınız” dedi.

Erdoğan, konuşmasında Irak’ın kuzeyindeki operasyonda yaşananlarla ilgili Meclis’te gerçekleri anlatacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Irak'ın kuzeyindeki terör yuvaları için başlattığımız harekatta şehit olan 3 askerimiz ile teröristler tarafından alçakça katledilen şehit edilen 13 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kardeşlerimizin  bir kısmı 5 bir kısmı 6 yıl teröristlerin ellerinde esirdi. Bu kardeşlerimizi bu teröristlerin ellerinden kurtaracağız diye, bunun hesabını yaptık. Çok uğraştık. En son bu operasyonların yapıldığı gece bu operasyonları yapmak suretiyle kardeşlerimizi kurtaralım istedik. İlk etapta bütün inlerine, mağaralara gireceğiz demiştik ya 42 terörist bu esnada gebertildi. Teröristler alçakça bir katliam yaptı. Meclis'e soruşturma önergesi verilecek, bu işin gerçeğini anlatacağız. Bu sabah grup başkanımız Naci Bey ile konuştuk, adımını atacağız. Bunların parlamentodaki temsilcilerinde yalan bol. İşin gerçeği nedir bunları anlatacağız. işin içinde olan Milli Savunma Bakanım, Genelkurmay Başkanım, İçişleri Bakanım anlatacak.

ABD’ye: “Samimi olun, Sayın Biden sen de bunları iyi tanı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Gara’ya ilişkin yaptığı ““Amerika Birleşik Devletleri, Irak’taki Kürdistan bölgesinde Türk vatandaşlarının ölümü nedeniyle çok üzülmüştür. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine de taziyelerimizi iletiyoruz. Eğer, Türk sivillerin ölümünün, terörist bir organizasyon olan PKK tarafından gerçekleştirildiği yönündeki haberler doğrulanırsa, bunu olabilecek en şiddetli şekilde kınıyoruz” şeklindeki açıklamaya da değinen Erdoğan, şöyle tepki gösterdi:

“Batı bundan anlar mı? İsterse anlasın isterse anlamasın. İşte ABD'nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz teröristlerin yanında durmuyordunuz, PKK'nın YPG'nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız. Maalesef bunu başından itibaren hep gördük. Kuzey Irak'a binlerce TIR bunlar tank getirdiler ve bunları teröristlere teslim ettiler. Bizim güvenlik güçlerimizle savaştılar. Artık yağma yok. Eğer biz sizinle NATO'da berabersek bu birlikteliğimizi sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız. Bölücü terör örgütü 1984'ten bu yana 30 bin sivil insanımızı katletti. Bunlar içinde anne karnındaki çocuktan kadından yaşlıya işçiden öğretmene çobandan imama her kesimden insanımız vardır. Dünyaya diyoruz ki gelin bu alçakların gerçek yüzünü iyi tanıyın. Sayın Biden, sen de bunları iyi tanı. Ama bunları tanırken FETÖ'yü de unutma. Terör örgütü PKK'nın sivil katliamlarını kitaplaştıracak olursak Batılıların o anlı şanlı ansiklopedilerinin hacimlerini geride bırakır.”

Sosyal medya mecraları da sorumlu

Erdoğan, muhalefeti de eleştirerek şunları dile getirdi:

“Son harekatımızda bu gerçeği bir kez daha gördük. Askerimizin karşısında duramayan terör örgütü alçaklıkta sınır tanımıyor. Üstadımızın tabiriyle bunlar alçak değil çukur. En sonunda alçaklar bu kardeşlerimizi buradan kaçış olmadığını anlayınca sözde lider durumda olanı... Şu anda Malatya'da bütün tetkikler yapılıyor.  Aileleri gelip görsün istedik. Bu masumların kanı Irak ve Suriye'de sempati destekleyen herkesin eline bulaşmıştır. Parlamentodaki uzantıları ellerinde çakı bile yoktu diyor. Bomba var silah var ama çakı yok. Bu Ankara'dan İstanbul'a yürümeye benzemez bu gerçekleri iyi öğreneceksin. Bunun bedelini bu millet size ödetecek. Terör örgütlerinin propaganda aygıtlarına dönüşen sosyal medya mecraları, hepiniz 13 silahsız masum insanın alçakça infazından sorumlusunuz. Bu sözüm demokrasi, hak, özgürlük kılıfı altında ülkemizdeki terör örgütleri ve uzantıları ile bağlantılı olanlaradır." 

Gündem