'Erdoğan, Erbakan'ı hapsettirmek istedi' tartışmasına Fatih Erbakan'ın yorumu

'Erdoğan, Erbakan'ı hapsettirmek istedi' tartışmasına Fatih Erbakan'ın yorumu
Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu'nun "Erdoğan, 2006 yılında Erbakan'ı hapsettirmek istedi" tartışmasında, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı ve Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'dan yanıt geldi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, babası Necmettin Erbakan ile ilgili Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ortaya attığı iddialara ilişkin konuştu.

Karamollaoğlu, dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Necmettin Erbakan'ı hapse attırmak istediğini söylemişti.

"FETÖ’cü unsurların böyle bir tavır içerisinde olduğunu düşünüyoruz"

Bugün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Suat Kılıç ile Dikmen Sokullu Semt Pazarı’nı gezen Fatih Erbakan, 28 Şubat süreci sonrası Necmettin Erbakan’ın polisler tarafından gözaltına alınmak istenmesi tartışmalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"O dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarının bugün gelinen nokta kadar kurumlara ve devlete hakimiyeti yoktu. O dönemde yaşanan pek çok olaylar var. Özellikle FETÖ’nün o dönemde çok ciddi bir hakimiyeti söz konusuydu. Orada yaşanan sıkıntılarla ilgili biz tabii başbakanlık düzeyinde değil ama daha alt seviyedeki bürokrasideki, emniyetin içerisindeki FETÖ’cü unsurların böyle bir tavır içerisinde olduğunu düşünüyoruz.

"Cumhurbaşkanı'nın böyle bir tavır içerisinde olacağını düşünmüyoruz"

Yoksa Cumhurbaşkanı'nın o dönemde Başbakan olarak rahmetli Erbakan Hocamıza karşı böyle bir tavır içerisinde olacağını düşünmüyoruz. Bunu da bu vesileyle ifade etmiş olalım. Bu maalesef 28 Şubat’ın eseri olan haksız bir dava. Dolayısıyla bir mahkumiyet kararı ve mahkumiyet kararının da onanmasından sonra rahmetli Erbakan Hocamızın tutuklanmasına ilişkin, bu cezanın infazına ilişkin birtakım adımlar atıldı. Sonrasında biliyorsunuz bu ev hapsine çevrildi ve böylece o durum tezahür etmedi. Allah, bir daha böyle dönemleri, böyle demokrasiye, hukuka, insan haklarına aykırı, haksız, adaletsiz uygulamaları ülkemize, milletimize yaşatmasın."

Ne olmuştu?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, Necmettin Erbakan'ı 2006 yılında hapsettirmek istediğini ileri sürmüştü.

Erbakan'ın damadı ve Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Altınöz, "Evet, doğru. Temel Bey'in anlatmış olduğu olay 2006 yılında gerçekleşti. Erbakan Hoca'mızın konutunda İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği koruma polisleri varken başka bir polis ekibi gelerek Erbakan Hoca'mızı götürmeye çalıştı" diye olayı doğrulamıştı.

Arınç'tan, Erbakan'a özel yasa çıkarıldığı itirafı

Tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yapan Bülent Arınç ise "Rahmetli Erbakan Hocamız için söz konusu olan cezaevine girme ihtimalini ortadan kaldırmak adına elimizden geleni ivedilikle yaptık. O dönemki grup başkanvekilimiz Sadullah Ergün’ü arayarak hocamız için olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması adına gerekli kanuni düzenlemenin yapılması için çalışma yapılması yönünde talimatı o dönemki Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ederek ben verdim" demişti. (Kısa Dalga)

Gündem