Erdoğan: Faizde tek haneye indik mi? İndik, enflasyon da inecek

Erdoğan: Faizde tek haneye indik mi? İndik, enflasyon da inecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Konya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı açıklamalarda "Faizde tek haneye indik mi? İndik. Bunu nasıl izah edeceksiniz. Bundan sonra bu böyle devam edecek. Enflasyon da inecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Konya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

"3 şehidimiz var kanları yerde kalmayacak"

Bize gönül veren tüm Konyalılara teşekkür ediyorum. Bu sevdamızı birileri gibi lafta bırakmıyoruz. İcraatlarımızla ortaya koyuyoruz. Kamu yatırımlarından Konyamız her zaman hak ettiği payı alıyor. Toplam 80 milyar liralık yatırım yaptık. Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, sanayiden gençlik ve spora her alanda şehrimizi en büyük yatırım hamlesiyle tanıştırdık. Yatırımlarımız sayesinde Konya AK Parti'nin sembol şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Konya Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz çalışmalarıyla örnek oluyor. Şu anda bizim ölenlerimiz, Allah ve vatan yolunda şehadete yürümüşlerdir. 3 şehidimiz var. Onların kanları yerde kalmayacak.

Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi

Musluğun anahtarını değiştirenlerden değiliz. Biz altyapı ve üst yapı beraber yaparız. Bunlar günü kurtarmanın peşinde. Biz asla. Evlatlarımıza daha huzurlu bir Türkiye bırakma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bay Kemal yıllarca şehir hastanelerini eleştirdi. SGK batıran sensin. Bay Kemal'in kötülediği tesisler koronavirüsle mücadelede kritik görevler üstlendi. Aynı basiretsizliği Rusya Ukrayna krizinde de yaşadık. Bizi Batı'ya sırtımızı dönmekle suçladılar.

Türkiye dengeli politikasıyla dünyanın takdirini kazandı. Tahıl anlaşması ve esir takasıyla iki büyük zafere imza attık. Tüm zirvelerde devlet başkanları, ülkemizin çabalarından övgüyle bahsediyor. Bana dedikleri, 'Başkan her iki tarafı nasıl idare ediyorsun'. Bu bir sırdır dedik. Biz düşman kazanma üzerine politikalar oluşturmadık. Sayın Putin bunu birinci derece fakir ülkelere gönderelim dedi tamam dedik. Buğday alıp un yapıp fakir ülkelere gönderme hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye bu. Bay Kemal, buna senin hayalin bile ulaşamaz. Gıda kıtlığı çeken ülkeler, tahıl gemileri sayesinde nefes aldı. Avrupa kışı nasıl geçireceğini düşünürken, biz içimiz rahat kışa giriyoruz.

Enflasyon açıklaması

Faizde tek haneliye indik mi, indik. Bundan sonra da bu böyle de devam edecek. Enflasyon da inecek bizim için önce faizdi. Faizi tek haneye indirdik. Şimdi buradan yatırımcılara sesleniyorum, gelin başta kamu bankaları olmak üzere size ama dikkat, yatırım kredisi vermede kamu bankaları var. Ve yatırım kredisiyle, hedefimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasına ülkemizi sokacağız.

Enerji krizi sebebiyle Avrupa ülkeleri kışı nasıl geçireceklerini düşünürken, hamdolsun biz içimiz rahat bir şekilde kışa giriyoruz.

Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı

Ya Kemal, kendine gel. Senin yanındaki PKK'nın parlamentodaki uzantılarıyla beraber yürümedik bu yollarda, sen yürüdün.

"Çanakkale Köprüsü nasıl olduysa Kanal İstanbul da öyle olacak"

Türkiye DEAŞ'a destek veriyor iftirası attılar. Harekatlarımızda terör örgütünün sözcülüğüne büründüler. Batılı büyükelçilere mektup yazarak projelerimizi sabote etmeye çalıştılar. O da olacak. Çanakkale Köprüsü nasıl olduysa Kanal İstanbul da öyle olacak. Engellemeseydiler Marmaray 4 yıl erken bitecekti. Yusufeli Barajı'nı yaptık. Tamamen milli bütçeyle yaptık. 35 milyara mal oldu. Her yıl 5 milyar geri dönüş olacak. 7 yılda kendini finanse edecek. Bay Kemal'in aklı buna ermez. TOGG yerli otomobil. Önce 'Fabrika yok' dedi. Buna rağmen davet edelim dedik. Gelmedi. Ortağı da gelmedi. Yanından birilerini gönderdi. Haber göndermişler, 'Gezmek istiyoruz' dediler. Bana sordular, 'Gelsinler' dedim. Şubat Mart TOGG yollara koyuluyor. Herkes sıraya giriyor. Yabancı yatırımcılara gelmeyin çağrısında bulundu, Türkiye Cumhuriyeti ile uyuşturucu ticaretiyle yan yana getirdi. Kemal kendine gel. Senin yanındaki PKK'nın parlamentodaki uzantılarıyla yürümedik, bu yollarda sen yürüdün. PKK'nın uyuşturucuyla ayakta durduğunu bilmiyor musun? Biz o kökleri toplayarak ve imhasını yaparak mücadeleyi sürdürüyoruz. Bizim savunmada yerlilik oranımız yüzde 80'e çıktı. 20 yıl önce bizim İHA'mız, SİHA'mız, Akıncımız, Kızıl Elmamız mı vardı? Şimdi hepsi var.

"Provokasyonlara prim vermeyeceğiz"

Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde alçak yaklaşım, CHP'nin yaptığı gibi görülmemiştir. Kendileri bunu Meclis tartışmalarında söylemiyorlar mı? CHP Türkiye'nin içine sokulmuş truva atıdır diyoruz. 2023 seçimleri sefil siyaset anlayışından kurtuluş olacaktır. Partimizin tüm neferlerine sorumluluk düşüyor. Toplanıp dağılmaktan başka iş beceremeyenlerin seçime gölge düşürmeye çalıştıklarını görüyoruz. 3 bin kadın üyeden bahsedildi. Tabandan tavana uzanan anlayışla, çalışmalarımızı yürüteceğiz. Muhalefetin iş bilmezliği karşısında rehavete kapılmayacağız. Provokasyonlara prim vermeyeceğiz. Birileri ülkeye germek için çirkefleşse de soğukkanlılığımızı koruyacağız.'' (Kısa Dalga)

Politika