Erdoğan: İlk etapta 50 milyon doz aşı gelecek

Erdoğan: İlk etapta 50 milyon doz aşı gelecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde aşı konusunda sıkıntılar yaşandığını öne sürerek, "Biz ise şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle aşılarımızı aldırmaya başladık ve ilk etapta 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Sosyal Atama Töreni'ninde engelli, devlet korumasından yararlanan genç ile şehit yakını, gazi ve gazi yakınından oluşan toplam 3 bin 603 kişinin kamu kurumlarına atama kurası çekildi.

Erdoğan törende yaptığı konuşmada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde aşı konusunda sıkıntılar yaşandığını belirterek, "Biz ise şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle aşılarımızı aldırmaya başladık ve ilk etapta 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek" diedi. Erdoğan, şunları söyledi:

"Neredeyse 1 yıla yaklaşan salgın döneminde ne sağlık krizi ne sosyal çöküntü görüntülerine şahit olduk. 46 milyar lirayı geçen sosyal koruma kalkanı ödemelerimiz ile ülkemizin ayakta kalmasını sağladık. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde aşı sıkıntısı var, biz ise şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle aşılarımızı aldırmaya başladık ve ilk etapta 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek."

Bu yılın bütçesinde sosyal destek harcamaları için 81 milyar lira ayrıldığını anlatan Erdoğan, ataması gerçekleştirilenlere görevlerinde başarılar dileyerek "Geleneğimizde devlet, diğer pek çok vasfının yanı sıra kimsesizlerin de kimsesidir. Vefat veya çeşitli sebeplerle ailelerini kaybeden evlatlarımıza sahip çıkmak, onlara analık babalık yapmak devlet olarak boynumuzun borcudur" dedi. 

"KİMSESİZ ÇOCUKLARI EVLAT EDİNEN AİLELERE DE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

İktidara geldiklerinde devlet korumasındaki çocukların balık istifi şeklinde barındırıldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Topluma uyum sağlamaktan uzak çocuklarımız ne eğitim alabiliyor ne meslek sahibi olabiliyordu. Çocuklarımızın yetiştirilme modelini baştan sona değiştirdik. Ev düzenine geçtik. 13 bin 524 çocuğumuzun bakımını hazırladığımız bu evlerde sürdürüyoruz. Ailelere destek vererek çocuklarımızın kendi aileleriyle yaşamasını sağladık. 18 yılda verdiğimiz desteklerle 652 bin çocuğumuzun ailelerinin yanında yaşamasını temin ettik. 7 bin 864 çocuğumuz çok hassas şekilde tespit edilen koruyucu ailelerin yanında hayatlarına devam ediyor. Kimsesiz çocukları evlat edinen ailelere de şükranlarımı sunuyorum. Bu çocuklarımızın kamudaki istihdamını merkezi yerleştirmeye dönüştürerek işlerini kolaylaştırdık. Kamuda işe yerleştirilen devlet korumasındaki çocuk sayısı 21 bin 300'dü, bugün bu sayı 55 bini aşmıştır. Hayata geçirdiğimiz teşvik uygulamasıyla 4 bine yakın gencimizin özel sektörde istihdamını sağladık. Aile yanında destek ve koruyucu aile uygulamalarını daha da yaygınlaştırarak hiçbir evladımızın sahipsiz kalmamasını temin etmekte kararlıyız." 

"ŞEHİT YAKINLARIMIZ VE GAZİLERİMİZ BAŞIMIZIN TACI OLMUŞTUR"

Erdoğan, şehit yakınları ve gazilere ciddi destekler verildiğini belirterek, "Şehit yakınları ve gazilerimizin üzerine titredik" diyerek şöyle dedi:

"Şehitlerimizin bizlere emaneti olan yakınlarıyla, gazilerimizin kalbimizde ayrı bir yeri vardır. Bir insanın bilerek ve isteyerek inancı ve vazifesi uğruna ölümün üzerine yürümesi kadar büyük bir fedakarlık yoktur. Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz başımızın tacı olmuştur. Devletimiz de geçmişten bugüne çeşitli düzenlemelerle bu insanlarımıza çeşitli imkanlar sağlamıştır. Şehit yakınları ve gazilerimizin üzerine titredik. Terörle mücadelede, sınır ötesinde, 15 Temmuz'da şehit olan ve gazilikle şereflenen kardeşlerimize ciddi destekler verdik. Her konuda bu konuda bu kardeşlerimizi mutmain edecek uygulamalara imza attık. Elbette ne yaparsak yapalım şehitlerimizin ve gazilerimizin haklarını ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Bununla birlikte devlet olarak elimizdeki tüm imkânları şehit yakınları ve gazilere sunmak suretiyle şükranlarımızı ifade etmeye çalışıyoruz."Gündem