Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kanal İstanbul inadı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kanal İstanbul inadı"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP İstanbul İl Kongresi'nde, "Kanal İstanbul" projesinin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Onlara rağmen Kanal İstanbul’u da yapacağız, inadına yapacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Kongresi'nde, "Kanal İstanbul" projesinin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Onlara rağmen Kanal İstanbul’u da yapacağız, inadına yapacağız" dedi.

Erdoğan, partisinin Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul 7. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Sosyal mesafer kuralının ihlal edildiği kongre, görme engelli bir genç kızın “Bana her şey seni hatırlatıyor” şarkısını söylemesi ile başladı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İstanbul'a ömürlerini adadıklarını söyleyerek "Karşımıza kim dikilirse dikilsin, İstanbul'a hizmet davamızdan asla vazgeçmedik. Onlar camilerin kapılarına dayandılar, Bezmialem Valide Sultan Camii'ni işgal etmek suretiyle, bira kutularıyla beraber o camimize giren bunlar değil mi? Bu ahlaksızlar, bu edepsizler, bu teröristler değil mi? İşte o Gezi olaylarında da bunların hesabını sorduk. Bundan sonra da bilsinler ki ola ki böyle bir yola tevessül edecek olurlarsa bu millet bunun bedelini çok ağır ödetir" dedi.

Erdoğan, Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalar tamamlandığını belirterek "Onlara rağmen Kanal İstanbul’u da yapacağız, inadına yapacağız. Kanal İstanbul’la İstanbul nasıl güzelleşecek, İstanbul nasıl bir başka şehir olacak bunu da görecekler. Buna da alışacaklar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "İstanbul'u çöp dağlarına, kokuya, yokluğa, ihmale maruz bırakanlarla tüm İstanbul önünde 2023'te sandıkta 2023'de hesaplaşacağız" diyerek sözlerini "Biz çevreciyiz. CHP deyince akla çöp, çukur, çamur gelir. İstanbul'da hayatı zehir etmeyenleri çalışanları sandıkta sigaya çekeceğiz" diyerek sürdürdü.

Erdoğan, gelecek hafta İnsan Hakları Eylem Planı'nın, sonraki hafta ise ekonomik reform paketinin kamuoyuna duyurulacağını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

GENÇLER, 'YAŞ ÖNEMLİ DEĞİL' DEMEYİN, FATİH'İN YAŞI KAÇTI?: Kurulduğu günden bugüne AK Parti'de bir değişim rüzgârı eser. Değişim dediğimiz hayatın gerçeğidir. Bazen de herhangi sebep aranmaksızın gelir kendini dayatır. Mesela bugün burada İstanbul'un her sokağını, her hanesini muhabbetle kucaklayacağına inandığımız bir dava arkadaşımıza il başkanlığı görevini tevdi edeceğiz. 1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştirecek bir arkadaşımızı, Osman Nuri Kabaktepe kardeşimizi İstanbul'a il başkanı yapıyoruz. Şu anda mevcut yönetimimizin yaş ortalaması 39. Genç, dinamik bir yapıyla inşallah yola devam. Yönetimimizde en son bildiğim kadarıyla 15 hanım kardeşimiz vardı değil mi? Bu da AK Parti'nin diğerlerinden farklı yanını ortaya koyuyor. Aynı şekilde bir o kadar da genç var. Bunlar da 30 yaş grubu altında. AK Parti dinamik bir parti. AK Parti bugünü değil geleceği kuşatan bir parti. Kuruluşunun üzerinden 20 yıla yakın süre geçtiği halde hala Türkiye'nin en büyük partisi olmamızı, Türkiye'nin yönetiminde alternatifsiz konumunda bulunmamızı işte bu değişim gerçeğine borçluyuz. İlçe ve il kongrelerimizde hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Gençler 'Yaş önemli değil' demeyin. Fatih'in yaşı kaçtı ona bakacaksın. Fatih, 21 yaşında bir çağı kapadı, bir çağı açtı.

BU ŞEHRİ SEVİYORSANIZ ÖNCE HAKKINI VERECEKSİNİZ: İstanbul Fatih'in olduğu kadar Ebu Eyyubel Ensari, Akşemseddin'in ve daha nice gönül sultanlarının şehridir. Böyle bir şehre hizmet etmek şereflerin en büyüğüdür. İstanbul'u anlamadan Türkiye'yi anlayamazsınız. İstanbul'u büyük bir aşkla sevmeyen hiç kimsenin bu ülkeye, bu şehre, bu partiye hizmet edebilmesi mümkün değildir. Bu İstanbul ki sade bir semtini sevmek bile bir ömre bedel. Bu İstanbul ki gözleri kapalı bile dinlenir. Adını göklere yazarsanız düşlerinizden mehtabının kaybolacağından korkarsınız. Zaman mekân aşıp geçmiş sevgilimizdir, vatanımızdır. Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyardır. İki kıtadaki insanlar gibi sarmaş dolaş olacak semtleri vardır. Rahmetli Aşık Veysel gibi insana seversen olayım yârin dedirtir. İstanbul'u sevmek ne kolaydır ne de bedelsizdir. Bu şehri seviyorsanız önce onun hakkını vereceksiniz. Önce bedelini kendisine hizmet ederek ödeyeceksiniz.

CEVABIMIZI AYASOFYA'YI 86 YIL SONRA TEKRAR İBADETE AÇARAK VERDİK: İstanbul'a ömrümüzü adadık. Eğer zaman zaman öfkeli gözükmüşsek bu sevdamızdandır. Karşımıza kim dikilirse dikilsin, hangi engeller çıkartılsın, hangi oyunlar oynanırsa oynansın ülkemize, milletimize, İstanbul'a hizmet davamızdan asla vazgeçmedik. Onlar Yeni Zelanda'daki katilin ağzından 'Ayasofya'yı minarelerden kurtaracağız' dediler. Biz cevabımızı Ayasofya'yı 86 yıl sonra tekrar ibadete açarak verdik. Onlar mesajlarını bu aziz şehrin duvarlarına 'Zulüm 1453'te başladı' yazarak verdiler. Biz cevabımızı 'Büyük ve güçlü Türkiye' diyerek verdik. Onlar Boğaziçi Köprüsü'nde başlattıkları darbeyle istiklalimize el uzattılar, biz cevabımızı şehadete yürüyerek verdik. Onlar camilerin kapılarına dayandılar, Bezmialem Valide Sultan Camii'ni işgal etmek suretiyle, bira kutularıyla beraber o camimize giren bunlar değil mi? Bu ahlaksızlar, bu edepsizler, bu teröristler değil mi? İşte o Gezi olaylarında da bunların hesabını sorduk. Bundan sonra da bilsinler ki ola ki böyle bir yola tevessül edecek olurlarsa bu millet bunun bedelini çok ağır ödetir. Biz cevabımızı geceler boyunca hiç durmadan süren selalarımızla verdik. Onlar milletimizi birbirine karşı kışkırtmak için her yolu denediler, biz cevabımızı rabiamızla verdik. İstanbul'u yanımıza aldığımızda, içerdeki hainlerden dışardaki düşmanlara kadar, yedi düvele meydan okuyacak güce sahip olduk. Hizmet mücadelesinde elbette eksiklerimiz olmuştur. Belki hatalarımız da olmuştur. Hiç kimse merak etmesin, hepsi de giderilir, hepsi de tamamlanır. Önemli olan ülkeye ve millete hizmet heyecanını güçlendirerek sürdürmektir. Bu azim ve kararlılıkla bir kez daha milletimizin huzurundayız. Bizim İstanbul'u aşkla seviyoruz ifademiz sadece iyi niyet beyanından ibaret değildir. Sadece son 18 yılda İstanbul'a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Eski rakamla 275 katrilyon lira tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 38 bin 361 adet yeni derslik, 1 milyonun üzerinde yükseköğrenim öğrencisinin öğretim gördüğü İstanbul'a 38 adet yeni üniversite kurduk. 13 bin 670 kişilik kapasiteli yurt binaları açtık. Yükseköğrenim yurt kapasitesini 2 katından fazla arttıracak yatırımlarımız şu anda sürüyor. 46 adet spor tesisi kazandırdık. Sosyal yardımlarda 17 katrilyon, yeni rakamla 17 milyar lira tutarında kaynak aktararak, ihtiyaç sahibi İstanbullu kardeşlerimizin yanında olduk. Sağlıkta 66 hastaneden oluşan 163 sağlık tesisi inşa ettik. Toplamda 950 yatak kapasiteli 3 hastanemizle birlikte 17 sağlık tesisimizin yatırımı devam ediyor.

BU MİLLETE HİZMETKAR OLMAYA GELDİK, EFENDİ OLMAYA DEĞİL: Bu CHP'lilerden bu tür şeyleri dinlediniz mi? Bunların kitabında hizmet var mı? Biz bu millete hizmetkâr olmaya geldik, efendi olmaya değil. Şimdi beğenmiyorlar ya engellemeye çalışıyorlar ya Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalar tamamlandı. Onlara rağmen Kanal İstanbul’u da yapacağız, inadına yapacağız. Kanal İstanbul’la İstanbul nasıl güzelleşecek, İstanbul nasıl bir başka şehir olacak bunu da görecekler. Buna da alışacaklar. Çamlıca tepelerinde Büyük Çamlıca Camii'nin çevresinde görüntü kirliliği vardı. O antenler. Hepsini kaldırdık. Çünkü biz çevreciyiz. Çevreciliğimizin alameti farikası olarak onları kaldırdık. Televizyon ve radyo kulesini de hizmete açarak bir başka görüntüyü oraya verdik. Çevre adına hamdolsun bu güzel adımı attık. İnşallah önümüzdeki dönemde nice güzel hizmetleri aşkla kazandırmaya devam edeceğiz. Türk milletinin kaderi ile partimizin kaderi adeta iç içe geçmiştir. Biz bu millete aşığız.

İSTANBUL'UN BU KUTLU KİMLİĞİ ELİNDEN ALMAK İSTEYENLERİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ: Biz çevreciyiz. CHP deyince akla çöp, çukur, çamur gelir. İşte İzmir'de son yağmurlarda ne oldu? Hatta bir hanımefendi ne dedi Bay Kemal'e? 35 yıldır İzmir'i siz yönetiyorsunuz, 35 yıldır her yağmurda, karda kışta maalesef dükkanlarımız bu hale geliyor. O da kuzu kuzu dinliyor. Bu iş öyle lafla olmuyor. İşte İzmir'deydik geçen hafta, kongreyi yaptık. Bu defa İzmirlileri çok farklı gördüm. Hesabı soracak, öyle anladım. Bu şehri yeniden çöp dağlarına, kokuya, yokluğa, ihmale maruz bırakanlarla tüm İstanbul önünde sandıkta 2023'de hesaplaşacağız. Batı için Türk, yani İslam, doğu için de Türk, yani kızıl elma olan İstanbul'un bu kutlu kimliği elinden almak isteyenleri sandığa gömeceğiz. İstanbul'da hayatı zehir etmeyenleri çalışanları sandıkta sigaya çekeceğiz. Bu uğurda şeytanla iş birliğine girenleri sandıkta ifşa edeceğiz.

YENİ SİVİL BİR ANAYASAYI MİLLETİMİZLE BİRLİKTE HAZIRLAYACAĞIZ: Girdiğimiz 15 genel seçim, mahalli seçim, halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimin tamamında partimizi birinci yapan milletimiz bunun karşılığında sadece bizden hizmet bekliyor. Tüm başarılarımızı milletimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Eksikliklerimizin sebebini kendimizde arıyoruz. Siyaseti ve ekonomisi 2013'den itibaren sürekli saldırı altında olan çıkışı hep bu şekilde bulduk. Cumhur İttifakı ile başlattığımız büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını sürdüreceğiz. Hukuk ve ekonomik reformlarıyla bu süreci hızlandıracağız. Yeni sivil bir anayasayı milletimizle birlikte hazırlayarak hem bu ülkeyi darbe dönemi anayasası yönetilme ayıbından kurtaracağız. Önümüzdeki salı günü uzun süredir üzerinde çalıştığımız, tüm kesimlerin beklentileri doğrultusunda hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı milletimizle paylaşacağız. Bir sonraki hafta ekonomik reform paketini kamuoyuna açıklayacağız. Milletimizin küresel, siyasi, ekonomik düzendeki yeniden yapılanma arayışlarından azami kârla çıkmasına azami gayret göstereceğiz.

İSTANBUL BATAK İÇERİSİNDE ONLAR DA BODRUM'DA FANTAZİDE SEYAHATTE: Gençler ölümlü bir hayatı yaşıyoruz. Unutmayın bu ölümlü hayat içerisinde birçok dostlarımız, birçok büyüklerimiz bugün yanımızda yok. Onlar hakka yürüdüler, ebedi alemdeler. Bakıyorsunuz daha yeni büyük bir hadis alimi aynı zamanda tefsir alimi, fıkıh noktasında Emin Sarac hocamızı 92 yaşında hakka uğurladık. Birkaç gün önce İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığımızı, Beyoğlu Belediye Başkanlığımızı uzun süre yapmış olan Kadir Topbaş abimizi aynı şekilde hakka uğurladık. Buna benzer birçok kardeşimizi, büyüklerimizi hakka uğurladık, uğurluyoruz. Eninde sonunda bizim de gideceğimiz yer orası. Temennimiz odur ki Rabbim bizleri sevgili habibinin sancağı altında haşru cem eylesin. Şunu da unutmayalım, baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş diyorsak bu hizmetlerimiz çok önemli. Emin Sarac hocamız yetiştirdiği öğrencileri ile anılacak, Kadir Topbaş abimiz İstanbul'da yaptığı eserleriyle anılacak. Bir yerden geçerken 'Şunu da Kadir abimiz yapmıştı' demek çok önemli. Boğazın sularını Haliç'e bağlarken verilen emek... Orada emeği var. Peki şu anda İstanbul Belediye Başkanı bu işlerden anlar mı? Bunlar tam aksine İstanbul batak içerisinde onlar da Bodrum'da fantazide seyahatte. Biz dertliyiz dertli, onların böyle bir derdi yok.

ANKA

Gündem