Erdoğan: Kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz

Erdoğan: Kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 2'li görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz. Madrid'de imzalanan 3'lü muhtırada da vurgulandığı üzere NATO'nun en temel unsurlarından biri terörizmin tüm biçim ve tezahürleri, mücadelede tam dayanışma ve iş birliğidir. Yeni İsveç hükümetinin 3'lü muhtırayı uygulama yönündeki taahhütlerinden memnuniyet duyduk" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 2'li görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu görüşmelerimizde önemli yer tuttu. Türkiye NATO'nun açık kapı politikasının her daim güçlü destekçisi olmuştur. İsveç ve Finlandiya'nın katılım müzakerelerinin başlatılmasına da esasen bu yaklaşım doğrultusunda Madrid'de onay verdik. İsveç'i '200 senelik askeri ittifaklara katılmama' politikasına iten güvenlik kaygılarını anlayışla karşılıyoruz. Türkiye malumunuz PKK-PYD-YPG-FETÖ-DHKPC ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bu terör örgütlerinin hain saldırılarında çoğu çocuk ve kadın 40 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik. Son olarak 15 Temmuz hain girişimde 29'u bu bina çevresinde olmak üzere 252 insanımız, FETÖ üyesi teröristler tarafından şehit edildi" dedi.

'KAYGILARIMIZIN GİDERİLMESİNE DESTEK OLAN BİR İSVEÇ GÖRMEK İSTİYORUZ'

Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un TBMM'yi ziyaret ettiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Başbakan bugün Gazi Meclisimizi ziyaret ederek FETÖ'nün demokrasimizin kalbine nasıl hançer saplamaya çalıştığını bizzat yerinde görmüş oldu. İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz. Madrid'de imzalanan 3'lü muhtırada da vurgulandığı üzere NATO'nun en temel unsurlarından biri terörizmin tüm biçim ve tezahürleri, mücadelede tam dayanışma ve iş birliğidir. Yeni İsveç hükümetini 3'lü muhtırayı uygulama yönündeki taahhütlerinden memnuniyet duyduk. Savunma sanayinde ülkemize uygulanan kısıtlamaların kaldırılması ve ihracat izinlerinin verilmeye başlanması keza olumlu bir adım teşkil etti. Sayın Başbakanla bugünkü istişarelerimizde de muhtırada kayıtlı hükümlerin somut adımlarla hayata geçirilmesine yönelik beklentilerimizi açık bir şekilde paylaştım."

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, İSVEÇ'İN DEMOKRATİK ORTAMINI İSTİSMARI ENGELLENMELİDİR'

"PKK, PYD-YPG, FETÖ ve DHKP-C terör örgütlerinin İsveç'in demokratik ortamını istismar etmesi muhakkak engellenmelidir" diyen Erdoğan, "3'lü muhtıranın bir bütün olarak eksiksiz uygulanmasının akabinde İsveç'in NATO üyeliğinin gerçekleşmesi ve yüzyıllara dayanan dostluk ilişkilerimize müttefiklik boyutunun da eklenmesi samimi temennimizdir. 3'lü muhtırada kayıtlı hususların uygulanmasını sağlamak ve izlemek için kurulan Finlandiya'nın da dahil olduğu daimi ortak mekanizmanın 2'nci toplantısı ay sonuna doğru Stockholm'de düzenlendiğinde daha olumlu bir tablo ile karşılaşmayı ümit ediyorum. Stratejik ortağımız İsveç'le ikili ilişkilerimizi ticaretten savunma sanayine kadar her alanda geliştirmek istiyoruz. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 3,7 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Sahip olduğumuz potansiyel temelinde bu rakamı ilk planda 5 milyar dolar düzeyine çıkarmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. (DHA)

Politika