Erdoğan, Osman Kavala'nın eşi Ayşe Buğra'yı hedef aldı: Provokatörlerin içinde

Erdoğan, Osman Kavala'nın eşi Ayşe Buğra'yı hedef aldı: Provokatörlerin içinde
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Boğaziçi açıklaması: Osman Kavala denilen, bu ülkede Soros'un adeta ofisi olan kişinin karısı da aynı şekilde, Boğaziçi Üniversitesi'nde bu provokatörlerin içinde yer alan bir kadındır. Nadide bir üniversitemizi alın karıştırın mı diyeceğiz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atamasıyla ilgili "Kendisini oraya atamaktan dolayı da bazı TV kanalları çıkmışlar, 'İstifa etmelidir'. Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etmelidir diyecekler" dedi.

Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin yepyeni bir anayasa ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de düşüncesini açıkladığını belirterek, yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

Yeni anayasa

"Yepyeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu kendileri de söylemişlerdi. Bu konu üzerinde görüş alış verişinde bulunduk. Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu'yla ilgili neler yapabiliriz? Bunların üstünde durma fırsatı bulduk. Ülkemizde malum son zamanlardaki sorunlarla ilgili bu konuları görüşme şansımız oldu."

"Öğrencilerimizle alakası yok"

Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolar ve gelişmelerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

"Şunu çok açık net söylemeliyim. Sizler zaten tespit etmiş durumdasınız. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olayları oradaki öğrencilerimizin olayı olarak tanımlamak, o şekilde kabul etmek mümkün değil.

Bunun öğrencilerimizle yakından uzaktan alakası yok. Bu işin başını hem siyasetin bir boyutu çekiyor, ki dün akşam işte görüyorsunuz dağdan beslenenlerin yani HDP'nin Kadıköy'de yapmış olduğu çağrı ve oradaki gösteriler bunun çok açık net ifadesidir. Aynı şekilde ana muhalefetin başının bu işte üstlendiği görev ortadadır. Tüm bunlarla beraber ortak hareket ettikleri akademisyenler de bu işin içinde yer alıyor.

"Bundan önce iki rektör atadım"

Şunu da söyleyeyim. Akademisyenlerin içerisinde bu işe teşne olanlar da var. Bir defa birçoğu maalesef hala şunu öğrenememişler. Bu ülke hukuk devletidir. YÖK'ün yetki alanı var ve bu ülkenin cumhurbaşkanının yetkileri var. Bundan önce ben iki tane rektör atadım. Onların atamasını da yine ben yapmıştım. YÖK teklifini yapmıştır, ben de onadım. Bunları ben yaptım. Şimdi Melih bey ile ilgili de 9 tane aday önüme geldi. Ve bu 9 adaydan bir tanesi olan Melih beyi yine aynı şekilde ben atamasını yaptım.

"Yürekleri yetce Cumhurbaşkanı istifa etsin diyecekler"

Peki Melih bey kimdir, nedir diye baktığımız zaman; Melih bey iki farklı üniversitede rektörlük yapmış bir insan. ODTÜ'den gelme, Boğaziçi ile ilişkileri olan bir insan. Ve alanında başarılı olan bir arkadaş. Ve kendisini oraya atamaktan dolayı da bazı TV kanalları çıkmışlar, 'İstifa etmelidir'. Yürekleri yetse 'Cumhurbaşkanı da istifa etmelidir' diyecekler. Osman Kavala denilen kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi'nde bu provokatörlerin yanında yer alan bir kadındır.

Avrupa ve ABD'ye tepki

Biz ülkemizi, nadide üniversitemizi, bunlara alın istediğiniz gibi karıştırın mı diyeceğiz? Amerika ve AB ne diyorlar? "Biz Boğaziçi'nde olanları kınıyoruz" Amerika'ya ben şunu söylerim, şurada seçim öncesinde Amerika'daki olaylardan demokrasi adına hiç utanç duymuyor musunuz? Oradaki olaylarda herkes birbirini nasıl tehdit etti, ırkçılıkta tavan yaptınız. Zenci vatandaşlarınızı, orada polisler nasıl yere yatırıp öldürdüler? Nasıl izah edeceksiniz?

Macron sesleniyor AB'den... Ya Macron sen önce sarı yelekliler meselesini hallet.

"Hoşgeldiniz demezler"

Bu işi bir daha Gezi olaylarıyla aynı yere getiremeyecekler. Onun için de bütün emniyet teşkilatımız her türlü adımını kararlılıkla atıyor. Dün biz mesela YÖK - Anadolu işbirliği olarak külliyede oturum yaptık. 76 üniversite ile ben bu görevi aldım devraldığımda. Şu anda 207 üniversite var. Bakınız karıştıra karıştıra sadece Boğaziçi Üniversitesi'ni karıştırdılar. Fakat Boğaziçi üniversitesi geriye düşüyor. Melih bey, burayı yeniden ayağa kaldırmak için gelen bir arkadaşımız. Siz kalkıp da rektörün odasını işgal etmeye yeltenirseniz ona da hoşgeldiniz demezler."

Gündem