Erdoğan HDP'yi yine "Terör örgütünün uzantısı" olarak niteledi

Erdoğan HDP'yi yine "Terör örgütünün uzantısı" olarak niteledi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'terör örgütünün Meclis'teki uzantılarını görmezden gelemeyeceklerini' söyledi.

Erdoğan konuşmalarında sıklıkla HDP'nin sıklıkla 'terör'le özdeşleştiriyor. Bu nedenle AKP grubunun HDP'yi 2 Kasım'da anayasa teklifine destek için ziyaret etmesi tartışmalara neden olmuştu.

İstanbul'daki Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü toplantısında konuşan cumhurbaşkanı, Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki saldırıyı anımsattı.

Erdoğan, "Dünyanın başka yerinde terör örgütü öğretmen ve çocukları alçakça katletmiş olsa haftalarca aylarca gündem olur, tepkilerin ardı arkası kesilmezdi. Söz konusu Türkiye olunca kınama mesajı dışında kayda değer bir ses çıkmıyor" ifadesini kullandı.

"Dünyadaki insan hakları örgütleri nerede?" diyen cumhurbaşkanı şöyle devam etti: "Diyarbakır annelerini ziyaret ettiklerini gördünüz mü? Kadının canına kasteden genç kızlarımızı kandırıp ölüme sürükleyen terör örgütünü görmezden gelemeyiz. Bu örgütün parlamentomuzdaki uzantılarını görmezden gelemeyiz. Onların demokrasi adına söyleyebilecekleri söz kalmamıştır. Biz kimin kim olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bunların neyin peşinde olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bunların kürsüyü fırsat bilerek kullandığı sözlerin bizim için kıymeti yok. Kadın ve çocuk katillerinin yakasına yapışmazsak en temel insani vazifemizi yerine getirmiş olamayız. Parlamentoya girip teröristlerle dağlarda dolaşanlar bu milletin oylarının temsilcisi olamaz.

'Seçimler çok çok önemli'

2023 seçimlerini bu anlamda çok çok önemli buluyorum. Ülkemizi kana bulayan kadın ve çocuk katillerinin arkasında duranlar işlenen insanlık suçuna ortaktır. Daha yeni, İstiklal Caddesi'ndeki terör eylemini neyle izah edecekeler. Anamuhalefet ve yavrusu konuştu mu? Konuşacak sözleri yok. Şehit edilen 3 yaşındaki yavrumuzun kanını yerde bırakmayalım derken aynı zamanda sandıkta da bırakmayalım.

2023 bunlar için bir son olacak. Benim buna imanım var. Terör örgütü kullanıyor, istismar ediyor diye kötü örneklere bakarak insani ve vicdani görevlerimizden vazgeçmeyeceğiz. Kadın ve çocuklardan oluşan mağdurları korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Particiklerden bir tanesi Karkamış'a geçmiş. Mültecilerle ilgili laf etmeye kalkışınca burada siyaset yapmayın deyip kovdular, o da bir dükkana sığındı. Daha dün bunlar iyi günleriniz. Kadın ve çocuk katili terör örgütüyle dirsek dirseğe dolaşanlara 2023 ders olacaktır." (Kısa Dalga)

Politika