Erdoğan: Salgın döneminde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destekte bulunduk

Erdoğan: Salgın döneminde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destekte bulunduk
Erdoğan, Türkiye'nin salgın döneminde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek ve yardımda bulunduğunu açıklayarak "Türkiye, uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla salgının (Covid-19) ilk yılını en az hasarla atlatan nadir ülkelerden biridir" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2020 yılında elde ettiği yüzde 1,8'lik büyüme oranıyla Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, "Türkiye, uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla salgının (Covid-19) ilk yılını en az hasarla atlatan nadir ülkelerden biridir" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin salgın döneminde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek ve yardımda bulunduğunu söyledi. 

Erdoğan, İstanbul'da başlayan 11. Boğaziçi Zirvesi'ne videokonferans yoluyla katıldı. Koronavirüs salgının çok geniş alanı etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs salgını beşeri ilişkilerimizden sağlığa, ticaretten turizme, sosyal hayattan siyasete kadar çok geniş bir alanı olumsuz etkiliyor. 2020 yılına dair açıklanan büyüme, istihdam, ticaret ve diğer rakamlar, salgının küresel ekonomide sebep olduğu ağır tahribatı göstermektedir. Geride bıraktığımız sene ekonomiler daralmış, yatırımlar düşmüş, işsizlik oranlarında çok ciddi artışlar yaşanmıştır. Türkiye, uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla salgının ilk yılını en az hasarla atlatan nadir ülkelerden biridir" diye konuştu.

Milletimize 54 milyar lira kaynak aktardık

Türkiye'de salgın döneminde vatandaşlara testten tedaviye tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz sunulduğunu belirten Erdoğan şunları ifade etti:

"En sıkıntılı günlerinde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek ve yardımda bulunduk. Hayata geçirdiğimiz destekler ve teşvikler için 311 milyar lirayı bulan bir kaynak kullanarak, her bir vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık. Sosyal destek ve kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere sosyal koruma kalkanıyla milletimize 54 milyar lira civarında kaynak aktardık. Geçen hafta açıklanan büyüme ve ihracat rakamları ülkemizin bu zorlu süreçteki başarısını ortaya koymaktadır. Türkiye, 2020 yılında elde ettiğimiz yüzde 1,8'lik büyüme oranıyla Çin'den sonra ikinci sırada yer almıştır. Sanayi üretimi ve ihracat boyutunda da benzer bir başarı tablosuyla karşı karşıyayız. Aynı şekilde son dönemde ülkemize uluslararası sermaye girişlerinin de arttığını görüyoruz. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Özel Sektör Merkezi'nin açıklayacağı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Türkiye Yatırımcı Haritası önem taşıyor. İnşallah bu ivmeyi önümüzdeki dönemde de devam ettirmekte kararlıyız."

Etki yatırımı çalışmalarına gereken desteğin verileceğini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreçte yatırımların miktarı kadar, elbette sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasının da öneminin farkındayız. Sosyal faydanın gözetilmediği, katma değere dönüşmeyen, kalkınmaya fayda sağlamayan bir yatırım, eksik kalmış bir yatırımdır. Sürdürülebilirlik, sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk kavramlarını içeren 'etki yatırımları', insanlık için önemli imkanlar sunuyor. Bu yenilikçi yaklaşımı, günümüzün iş ve sosyal hayatıyla buluşturan girişimlerin desteklenmesini önemsiyoruz. Covit-19 salgınıyla birlikte küresel ekonomik sistemin sorgulandığı bir dönemde 'etki yatırımının daha fazla öne çıkacağına inanıyorum. Zirvede ayrıca, 'Etki Yatırımı Danışma Kurulu'nun ilan edilecek olmasını bu yönde atılmış değerli bir adım olarak görüyorum. Biz de gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse diğer kurumlarımız aracılığıyla etki yatırımı çalışmalarına gereken desteği vereceğiz.”

(ANKA)