Erdoğan'dan Yargıtay'ın Can Atalay kararına destek, eleştiren AKP'lilere tepki: Vekilliği düşürülsün

Erdoğan'dan Yargıtay'ın Can Atalay kararına destek, eleştiren AKP'lilere tepki: Vekilliği düşürülsün
AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan dönüşü, Yargıtay'ın Can Atalay ve AYM kararlarının arkasında dururken, karara tepki gösteren AKP'lileri eleştirdi, Can Atalay'ın vekilliği düşürülsün talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasında çıkan Can Atalay krizine ilişkin Özbekistan dönüşü konuştu.

AYM'yi eleştirirken Yargıtay kararının arkasında durdu. Erdoğan, kararı eleştiren AKP'lilere de tepki gösterdi.

'Yargıtay'ın kararı kenara atılamaz'

"Her şeyden önce Yargıtay'ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkar edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay'ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez. Anayasa Mahkemesinin kararına karşı Yargıtay da şu anda demiştir ki “Sen yüksek mahkemeysen ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak da şu anda sizinle ilgili bir yaptırımı ben de talep ediyorum.” Bu talebinin gereğini bekliyor ve bu talebine karşı bunun gereğini yerine getirecek olan merci neresiyse o merciden bu talebini istiyor. Bu parlamentoysa parlamentodan istiyor."

'Can Atalay'ın vekilliği düşürülsün'

Erdoğan, TBMM'ye Can Atalay'ın milletvekilliğini biran önce düşürmesi mesajı da verdi:

"Şimdi Can Atalay’ı alın koyun bir kenara. Bundan önce yine benzer şeyler maalesef oldu. Parlamentomuz da bu konularda ağır hareket ediyor. Yani birçok terörist parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılması süreci geciktiği için kaçtılar, yurt dışına çıktılar. Bunların bu kadar ağır ele alınmaması gerekiyor. Çok seri kararla bu işlerin bitirilmesi lazım. Seri olarak bu adımlar atılmayınca ondan sonra bakıyorsunuz birisi Amerika'da, birisi Almanya'da, birisi Fransa’da meydana çıkıyor. Ondan sonra da oralardan Türkiye'yi tehdit ediyorlar. Benim ülkem yurt dışına kaçmış sapıkların tehdidiyle karşı karşıya kalmamalı, kalamaz."

Kararı eleştiren AKP'lilere tepki gösterdi

Erdoğan, AKP içerisinde Yargıtay kararını eleştirenlere de tepki gösterdi:

"Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay'ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok.

Erdoğan, açıklamasının sonunda AYM'yi TBMM'nin yetkisine el uzatmakla suçlayarak, "Son olarak şunu da vurgulamak isterim ki, Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz." dedi.