Erdoğan’ın hakkını helal etmediği AKP’li vekillerin tam listesi

Erdoğan’ın hakkını helal etmediği AKP’li vekillerin tam listesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 26 Ocak’ta Meclis’teki son yoklamaya katılmadığı için ‘hakkını helal etmediği’ AK Partili milletvekili sayısının 90 olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugünkü grup konuşmasında ‘yoklama kaçağı’ AKP’li vekilleri hedef almış, ‘hakkını helal etmediğini’ belirterek şunları kaydetmişti:

“Grubumuzun toplantılara katılmada sıkıntı yarattığını öğrendim. Bu beni ciddi manada üzmüştür. Bu millet kendi kesesinden maaşı veriyor. Milletvekili arkadaşlarımız bu maaşla görevi yapıyor. Genel kurulda yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa bu millet hakkını size helal etmez. Ben de onlara hakkımı helal etmiyorum. Aldığınız maaşlar haramdır bunu da böyle bilin.”

Bazı AKP’li vekillerin önümüzdeki seçimlerde aday gösterilmeyeceğini bildiği için Meclis görüşmelerine katılmadığı sıkça dile getiriliyordu.

Diken'den Bilal Çelik'in haberine göre; AK Partili 103 milletvekilinin 2022’de hiç söz hakkı kullanmaması ise dikkat çekti. Son oylamaya katılmadığı için Erdoğan’ın “Hakkımı helal etmiyorum” diyerek çıkıştığı vekillerin hangi isimler olduğu da merak edildi.

Son oylamaya katılmadığı için Erdoğan’ın “Hakkımı helal etmiyorum” diyerek çıkıştığı vekillerin hangi isimler olduğu da merak edildi.

Dikkat çeken isimler

Oylamaya katılmayan AKP’liler arasında dikkat çeken isimler bulunuyor.

Söz konusu 90 AKP’li arasında eski bakanlardan Veysel Eroğlu, son başbakan Binali Yıldırım, eski içişleri bakanı Efkan Ala, Erdoğan’ın danışmanlarından Yalçın Akdoğan da yer alıyor.

Binali Yıldırım 2018’den beri, Efkan Ala ve Yalçın Akdoğan ise 2021’den beri Meclis Genel Kurulu’nda hiç konuşma yapmayan isimlerden.

Oylamada bulunmayanlar arasında MHP’den AKP’ye geçen Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş de var. Türkeş 2018’deki yemin töreninden beri Meclis Genel Kurulu’nda hiç konuşma yapmamış vekillerden biri.

Eliyle ayakkabı yalayan vekil yok

Son oylamaya katılmayanlar arasında “Biz Tayyip ağabeye ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız lazım. Yani ayakkabısını elimizle yalamamız lazım” diyen Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız da bulunuyor.

CHP’den istifa edip geçtiği Memleket Partisi’nden de istifa ederek AKP’ye katılan Mehmet Ali Çelebi de son oylamaya katılmayan AKP’liler arasında.

Öte yandan Şanlıurfa’da Şenyaşar ailesinin fertlerinin hayatını kaybettiği saldırıda adı geçen AKP’li İbrahim Halil Yıldız da son oylamaya katılmamış. (Kısa Dalga)