Erdoğan'ın "Kapanan dükkan yok" sözlerine tepki: "Saraylar böyledir..."

Erdoğan'ın "Kapanan dükkan yok" sözlerine tepki: "Saraylar böyledir..."
İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kapanan dükkan yok” sözlerine tepki göstererek, “İşte rakamlar ortada ‘Kapanan filan yok' ifadesini saraydaki kapanmışlığına bağlıyoruz. Saraylar böyledir, milletle arasına duvar örer” dedi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kapanan dükkan yok” sözlerine tepki göstererek, “İşte rakamlar ortada ‘Kapanan filan yok' ifadesini saraydaki kapanmışlığına bağlıyoruz. Saraylar böyledir, milletle arasına duvar örer” dedi.

Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, geçen yılın değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplumdan uzaklaştığını savunan Tatlıoğlu, "Esnafın insanımızın durumun anlamak için sahaya çıkması gerektiğini belirtiyoruz ve kendisini uygunsa zamanı da müsaitse Çarşamba günü Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in Sakarya esnaf ziyaretine davet etmek isteriz. Birlikte gözlemleyelim millet de şahidi olsun. Esnafımızın durumunu ona anlatanlar mı yoksa bizim gördüklerimiz mi farklı hiç olmazsa milletin terazisine bu vesile ile çıkmış oluruz" diye konuştu.

Tatlıoğlu, özetle şunları söyledi:

"FAKİRLİK KAPANI: Merkez Bankası, tarihin en büyük döviz açığı içerisinde. Mali disiplin çözülmüş durumda.  İşsizlik tabana yayılmış durumda. Bugün Türkiye’de özellikle gençler, fakat her yaş grubunu da kapsayan yaygın bir işsizlik ile karşı karşıyadır. Enflasyon, orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın yaşam standardını aşağı çekiyor. Gelir dağılımdaki bozulmayı derinleştiriyor. Asgari ücret, ortalama ücret halini almaktadır. Tüm bu hususlar, içine düştüğümüz Fakirlik Kapanı’nın farklı görünümleridir. 2010’larda orta gelir tuzağını konuşan Türkiye 15 bin dolarlara ulaşmanın hesabını yapan Türkiye bugün 8 bin dolarlar etrafında fakirlik kapanını konuşmaktadır. Ak Parti Hükümetleri’nin denetime karşı duyduğu alerjinin Türk Milleti’nin sırtına yüklediği maliyetler taşınamaz bir noktaya gelmiştir.

SARAYDAKİ KAPANMIŞLIK: Aralık 2020'ye ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerine göre, kapanan şirket sayısı yüzde 221,46 artışla 3 bin 160 oldu. 2020 Kasımda kapanan şirket sayısı 983 olarak kayıtlara geçmişti. Aralık 2020'de kapanan şirket sayısı yüzde 43,57 arttı. 2020’nin tamamında kapanan şirket sayısı yüzde 16,44 artışla 15 bin 366 oldu. Esnafımızın kayıtlara geçmeyen ve devam eden durumu ciddi bir kanama arz etmektedir. Sayın Erdoğan ise 'Bazı dostlar geldi, ‘Dükkanlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok' dedi. İşte rakamlar ortada 'kapanan filan yok' ifadesini saraydaki kapanmışlığına bağlıyoruz.

MİLLETİN TERAZİSİ: Geçmiş zamanlarda hiç olmazsa kongrelerde toplumla bir arada olan Sayın Erdoğan artık ülkeyi dijital sesleniş üzerinden yürütmektedir. Esnafın insanımızın durumun anlamak için sahaya çıkması gerektiğini belirtiyoruz ve kendisini uygunsa zamanı da müsaitse Çarşamba günü Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in Sakarya esnaf ziyaretine davet etmek isteriz. Birlikte gözlemleyelim millet de şahidi olsun. Esnafımızın durumunu ona anlatanlar mı yoksa bizim gördüklerimiz mi farklı hiç olmazsa milletin terazisine bu vesile ile çıkmış oluruz.

ELEŞTİRİYE KÖR, SAĞIR: Bütün saraylar aynıdır, saraylar eleştiriye kördür, sağırdır. Çünkü saraydaki azınlık her zaman her ülkede mutludur, saraydan çıkmadan milletle bütünleşmeden ne sorunlar görülür ne de sorunlara çözüm üretilir. Sayın Erdoğan’ın bugün esnafla ilgili Halkbank kredilerinin ertelenmesine de buna Akşener etkisi diyoruz. Gerçekten esnaf üzerinden Türkiye’nin durumunu siyasetin gündemine aktardı Sayın Akşener hiç olmazsa böyle bir etkiye sebep verdiği için de mutludur."

 

 Gündem