Erdoğan’ın, kardeşinden aldığı borcun sebebi açıklanmadı: Togg, Erdoğan’ın mal bildiriminde neden yer almadı?

Erdoğan’ın, kardeşinden aldığı borcun sebebi açıklanmadı: Togg, Erdoğan’ın mal bildiriminde neden yer almadı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, YSK’ya yaptığı mal bildiriminde, yasada ‘sebebi açıklanır’ denmesine rağmen, kardeşi Mustafa Erdoğan’dan aldığı 5 milyon 390 bin TL borcun nedenini açıklanmadı. Erdoğan ailesinin aldığı “yerli otomobil” Togg da Emine Erdoğan’ın “taşınır malı” olduğu için bildirime konu edilmedi.

ERSAN ATAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı mal bildiriminde dikkat çekici yönler tespit edildi. Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan’dan aldığı 5 milyon 390 bin TL borcun nedenini, yasa gereği açıklaması gerekiyordu ama açıklanan mal varlığı listesinde borcun sebebi yer almadı. Erdoğan ailesinin satın aldığı “yerli otomobil” Togg da Emine Erdoğan’ın “taşınır malı” olduğu için bildirime konu olmadı.

Kamuoyunda “Nereden Buldun Yasası” olarak da bilinen Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’nda mal bildiriminin nasıl yapılacağı, hangi malların ve kimin mallarının bildirime konu edileceği belirtiliyor. Yasada aynı zamanda borçların nasıl bildirileceği de hüküm altına alınıyor.

Borcun sebebi görünmüyor

Mal Bildirimi Kanunu’nun, “mal bildirimine konu edilecekleri” düzenleyen 5. Maddesinde borçların da bildirileceği belirtiliyor. Nitekin Erdoğan’ın YSK’ya yaptığı mal bildiriminde kardeşi Mustafa Erdoğan’dan aldığı 5 milyon 390 bin TL de görünüyor. Ancak yasanın aynı maddesinde, borçların nasıl bildirileceği belirtilirken borcun neden alındığının da belirtilmesi zorunluluğu bulunuyor. Yasada, “…borçları ve sebepleri mal bildiriminin konusunu teşkil eder” hükmü yer alıyor.

YSK’nın açıkladığı mal bildiriminde Erdoğan’ın, kardeşi Mustafa Erdoğan’dan neden borç aldığına dair bir bilgi yer almıyor.

Togg, bu nedenle görünmüyor

“Mal Bildirimi Yasası”na göre, bildirim zorunluluğu bulunan kişinin, kendisiyle birlikte eşi ve velayeti altındaki çocuklarının da “taşınmaz mallarını” bildirmesi gerekiyor. Bu hüküm gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YSK’ya yaptığı mal bildiriminde Kısıklı’daki ev iki hisse olarak yer aldı.

YSK’nın açıkladığı mal bildiriminde, yarım hissesi 7 milyon 695 bin TL olarak gösterilen evin yarı hissesi Emine Erdoğan’ın malvarlığı içinde görünüyor.

Erdoğan bildirdiği mal varlığı içinde otomobilinin bulunmaması dikkat çekti ve “Erdoğan ailesinin satın aldığı ‘yerli otomobil’ Togg neden bildirime konu olmadı?” sorusu gündeme geldi. Yasaya göre bildirimde bulunan kişinin “eşi ve velayeti altındaki çocuklarının” –değeri ne olursa olsun- sadece “taşınmaz malları” mal bildirimine konu ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı renkli Togg’u satın aldıkları zaman, parasının tamamen eşi Emine Erdoğan tarafından verildiğini açıklamıştı. Erdoğan, siyah renkli Togg’un da Cumhurbaşkanlığı tarafından alındığını “Kırmızı araba tereddütsüz Emine Hanım’ın, parasını da o verdi. Diğeri makam aracımız” sözleriyle açıklamıştı.

Yasa gereği eşin, yine değeri ne olursa olsun, otomobil, mücevher, altın ile diğer para ve menkul değerleri bildirimin konusu yapılmıyor.

Erdoğan’ın mal bildiriminde, Emine Erdoğan’ın Kısıklı’daki evin yarı hissesine yer verilirken Emine Erdoğan’ın “üzerine olan” Togg’un, bu nedenle bildirime konu olmadığı belirtiliyor.

Arazinin dönümü 5 bin TL mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildirdiği mal varlığında, Rize – Güneysu’daki 2000 metrekare (iki dönüm) arazinin değerini 10 bin TL olarak göstermesi dikkat çekti. Buna göre Dumankaya köyündeki arazinin dönümü 5 bin TL’ye denk düşüyor.

Erdoğan’ın mal bildiriminde, bu araziyi 1988 yılında edindiği belirtiliyor. Mal Bildirimi Yönetmeliği’nde, “malları, mal bildirimi tarihindeki değerleri esas alınmak suretiyle beyan olunacağı” hükmü yer alıyor.

Buna göre Erdoğan, Dumankaya Köyü’ndeki arazinin dönümüne, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 5 bin TL değer biçti. Arazi bedelinin bu denli düşük gösterilmesinin de “vergi değeri”ne bağlı olduğu değerlendiriliyor. Arazi ve arsaların “gerçek değerleri” ile “vergi değerleri” arasında büyük farklar bulunuyor.