Erdoğan’ın 'Kavala'nın karısı' ifadesine Ali Babacan’dan tepki: Zihniyet sorunu

Erdoğan’ın 'Kavala'nın karısı' ifadesine Ali Babacan’dan tepki: Zihniyet sorunu
Deva Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Prof. Dr. Ayşe Buğra'ya 'Kavala'nın karısı' ifadesine tepki gösterdi: "36 yıldır Boğaziçi Üniversitesi'nin en sevilen hocalarından biri. Kimliksizleştirme sorunu var burada. Zihniyet sorunu var burada."

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'ın sorularını yanıtladı. Babacan, “Boğaziçi Üniversitesi kökleri 150 sene önce dayanan çok önemli bir üniversitemiz” diyerek, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından sonraki protestoları ve yaşananları değerlendirdi. Babacan, özetle şunları söyledi: 

“Hükümetin katı tutumu bizi üzdü”

“Rektör ataması ve gösterilerle ilgili hükümetin katı ve aşırı tutumu bizi açıkçası üzdü ve ağrımıza gitti. Böylesine bir eğitim kurumunda böyle olayların yaşanması, hükümetin, hükümet ortaklarının aldığı tavır üzücü ve kaygı verici.

Hükümetin iki ortağı neredeyse torunları yaşındaki gençlerle uğraşıyorlar, 'terörist' diyorlar. Bizim parti kurucularımız iki tane Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi arkadaşımız var. Onlarda bu gösterilerde yer aldılar ama Deva Partili kimlikleriyle değil öğrenci kimlikleri ile yer aldılar. Biz bunu siyasi alan olarak görmedik. Hak ve özgürlük alanı olarak gördük.

İki bölüm açılmasında yeni hoca ihtiyacı olacak ve muhtemelen benzer profilde insanlar oralarda görevlendirilecek. Arkasındaki oyun planını görmek lazım.  Pes etmemek lazım ama eylemlerin başka tür olaylara evrilmesini önlemek lazım.

Cuma namazı çıkışı "Benim de istifa etmemi isteyecekler" neredeyse diyor aynı gün sosyal medyada istifa etme kampanyası başlıyor. Bu büyük propagandayı görmek lazım. Ülkem adına üzülüyorum.

"Oğuzhan bey kabul etmemesine rağmen görevlendirme yapıldı" 

Oğuzhan Aygören bey görevlendirmeden bir gün önce rektör ile konuşuyor. Rektör bey bu konuyu somutlaştırarak kendisine soruyor. Oğuzhan beyin de cevabı "Şu anda böyle bir görevlendirme doğru değil, benim zaten bir görevim var. Böyle bir görevlendirmeye gerek yok, yanlış olur" diyor. Ertesi gün buna rağmen rektör o görevlendirmeyi yapıyor ve hemen de medyaya veriliyor. Oğuzhan bey o gece aradı. "Ben kabul etmedim, buna rağmen görevlendirme yapılmış" dedi ve uzunca bir açıklama kaleme aldı. Tabii bu süreç içinde kendi parti içimizden de tepkiler geldi.

"Taraflı ve partili cumhurbaşkanı"

(Erdoğan’ın Kavala’nın karısı” ifadesi) Şu ifade çok üzücü. Bu ülkenin kadınlarına herkesin saygılı olması lazım. "Kavala'nın karısı" ifadesi. 36 yıldır Boğaziçi Üniversitesi'nin en sevilen hocalarından biri. Kimliksizleştirme sorunu var burada. Kadını bir birey olarak görmeme... Zihniyet sorunu var burada. Bu ülkenin temel problemi ülkeyi yönetenlerin zihniyetidir. O zihniyet değişmeden bu ülkenin hiçbir sorununu çözemezsiniz.

İlginçtir o ifadeyi kullandığı saatlerde duruşma devam ediyordu, zamanlamaya bakın. Osman Kavala duruşması devam ederken bir ülkenin cumhurbaşkanı yargılamayı direkt etkileyecek bir açıklamada bulunuyor. Hani yargı bağımsızlığı? Taraflı ve partili cumhurbaşkanı olması."

Gündem