Erdoğan: "Mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor"

Erdoğan: "Mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile olan anlaşma da görüşmelerimiz bakanlıklarımız arasında devam ediyor. Çin'den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mutasyonlu koronavirüs vakalarına ilişkin “Mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor” diye konuştu. Erdoğan, mutabık kalınması durumunda Çin’den 50 milyon daha Covid-19 aşısı alınacağını söyledi.

Erdoğan, Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorusu üzerine esnaf konusunda şartları zorladıklarını belirterek “Restoran, kafe, kuaför gibi yerler konusunda şartları zorlayacağız. Mümkün olduğunca şu an aldığımız kararların arkasında durmaya çalışacağız. Netice almakta zorlanmaya başlarsak süreci devam ettireceğiz. Bizler daha çok bilim kurulu ile Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde götürüyoruz. Mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor. Şu anda da tüm dünyada olduğu gibi bizde de böyle bir sıkıntı var” diye konuştu.

Aşıda adres yine Çin

Erdoğan, Covid-19 aşısına ilişkin de şunları söyledi:

“Aşı konusunda şu anda bizim Çin ile anlaşmamız var. Oradan aldığımız ve alacağımız aşılar devam ediyor. Bu arada Almanya ile olan anlaşmamız da devam ediyor. Fakat yine Rusya bir anlaşmamız var. Rusya ile olan anlaşma da görüşmelerimiz bakanlıklarımız arasında devam ediyor. Çin'den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir. O konuda da mutabık kalırsak 50 milyon doz daha Çin'den alabiliriz” diye konuştu.

Mısır açıklaması

Çavuşoğlu'nun “Mısır'la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” sözlerine ilişkin açıklama yapan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Mısır'la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak işbirliği sürecimiz devam ediyor. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de, bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısırla olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri taşırız. Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz. Suudi Arabistan'ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan'ı da böyle bir kararda görmek istemezdik. Bunu da görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz."