'Erken uyarı' dikkate alınınca hayatlar kurtuldu: İskenderun'da zemini güçlendirilen binalar yıkılmadı

'Erken uyarı' dikkate alınınca hayatlar kurtuldu: İskenderun'da zemini güçlendirilen binalar yıkılmadı

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Dalğıç sekiz yıl önce İskenderun'da zemin iyileştirmesi yapılan yapılan hiçbir yapının yıkılmadığını söyledi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde 50 bine yakın insan hayatını kaybederken, 2 milyonu aşkın insan göç etmişti. Yine bölgede çok sayıda kişi evsiz kalmıştı. Depremden en çok etkilenen kentlerden biri Hatay'dı.

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, 8 yıl önce Hatay'ın İskenderun ilçesinde zemin sıvılaşması üzerine düzenlenen konferansa katıldığını söyledi.

Profesör, 2015 yılında İskenderun Belediyesi'ne zemin iyileştirme yöntemlerini anlattığını, hangi alanlarda zeminin nasıl iyileştirileceğine ilişkin belediyede konferans verdiğini kaydetti.

Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Depremden sonra incelediğimde ise bazı binalarda zemin iyileştirmesinin yapıldığını, bunların yıkılmadığını gördük. Zemin çökmeden önce hangi zeminde nasıl iyileştirebileceğine dair bilgi vermiştik. Gidip gördüğümüz zaman iyileştirme yapılanların yıkılmadığını gördük. 1992 Erzurum depreminden bu yana zemin sıvılaşmasını görüyoruz. Bunu önlemek için mutlaka zemin iyileştirmelerin yapılması lazım."

'Gerçekten elveda oldu'

İstanbul'da yaşayan Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden bir gün önceye kadar Antakya'da ailesini ziyaret etmeye gitmişti.

Depremden bir gün önce İstanbul'a dönen Prof. Dr. Dalğıç, 15 yakınını kaybetti.

Dalğıç, şunları söyledi: "Ben Antakyalıyım, ailem Antakya'da yaşıyordu. Depremden bir gün önceye kadar oradaydım. İstanbul'a dönmeden önce aileme mesaj atarak 'Elveda Antakya' demiştim. Antakya'dan geçen Asi Nehri'nden fotoğraf gönderdim. Gerçekten elveda oldu. Can kayıplarımız oldu, çok üzgünüm. Birinci dereceden 15 yakınımı kaybettim." (DHA)