Ermenistan'da 'darbe girişimi ve suikast’ operasyonu: 8 gözaltı

Ermenistan'da 'darbe girişimi ve suikast’ operasyonu: 8 gözaltı
Ermenistan'da 8 kişi 'darbe girişimi' ve 'Başbakana suikast' iddiasıyla gözaltına alındı.

Azerbaycan'ın başlattığı askeri operasyon sonrası Karabağ'da ateşkes ilan edilmesinin ardından Ermenistan'ın başkenti Erivan'da başlayan protestolar devam ederken, hükümet 'darbe' girişimi iddiasıyla operasyon yaptı.

"İktidarı zorla ele geçirme teşebbüsü" ve "Başbakan ile hükümet üyelerine suikast" iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı.

Gazete Duvar’ın ülkenin resmi haber ajansı Armenpress'ten aktardığına göre, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Bürosu çalışanlarının operasyonları sonucunda isimleri açıklanmayan 7'si "'Haçlılar' Askeri-Yurtsever Toplum Kuruluşu" üyesi 8 kişinin, Ermenistan Hükümeti üyeleri ve Başbakan Nikol Paşinyan'a yönelik ellerinde bulundurdukları silah ve mühimmatı suç aracı olarak kullanarak iktidarı ele geçirmek için anlaşmaya vardıkları tespit edildi.

Bu kişilerin hükümetin yetkilerini Anayasa'da öngörülmeyen bir şekilde devralarak iktidarı zorla ele geçirme hazırlığı yaptıkları belirtildi.

Yapılan aramalarda bu kişilerin yanlarında haberleşme cihazları, haberleşmeleri engelleyici cihazlar, silahlar ve mühimmat bulunduğu ileri sürüldü.

Eski belediye başkanı, yüksek rütbeli subaylar...

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, bu kişilerden birinin eski Erivan belediye başkanı ve "Gönüllü Muhafızlar Birliği" toplum kuruluşunun eski başkan yardımcısı Albert Bazeyan olduğu, kendisine Başbakan Nikol Paşinyan'a suikast planlama suçlaması yöneltildiği belirtildi.

Bir iddiaya göre ise gözaltına alınanların 8'i üst rütbeli askerler. (Kısa Dalga)