Ersan Şen, Ezgi Apartmanı’nın yıkılmasına sebep oldukları iddia edilen firari Pekel ve Kervancıoğlu’nun avukatı oldu

Ersan Şen, Ezgi Apartmanı’nın yıkılmasına sebep oldukları iddia edilen firari Pekel ve Kervancıoğlu’nun avukatı oldu
Ersan Şen, Ezgi Apartmanı’nın yıkılmasına sebep oldukları iddia edilen firari Pekel ve Kervancıoğlu’nun avukatı olduğu ileri sürüldü. Ersan Şen'e sosyal medyadan tepki yağdı.

6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ilk saniyelerinde yıkılan Ezgi Apartmanı dosyasında iddianame hazırlandı.

Zemin katta bulunan iş yerinde kolonun kesildiği tespit edildi. Tutuklamaya yönelik haklarında yakalama kararı bulunan işletmeciler Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ise firari. Firari Kervancıoğlu ile Pekel’in avukatlığını ise Ersan Şen üstlendi.

35 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmakla suçlanan işletmecilerin avukatlığını üstlenen Şen’e çok sayıda tepki geldi.

Kahramanmaraş’ta depremde yıkılan Ebrar Sitesi’nde de bin 400 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin aileleri, Şen’e tepki gösterdi.

Şen’e şöyle seslenildi:

“Ersan bey, Ezgi apt. katliamına sebep olan şahısların avukatlık görevini üstlenmişsiniz. Anayasa’nın “hak arama hürriyeti” başlıklı 36.maddesine göre: “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile “adil yargılanma” hakkına sahiptir.” Elbette bu hakkın bilincindeyiz. Sizin ise bilince olmadığınız deprem ülkesi olan Türkiye’de bu davalardan çıkan kararların gelecek nesillerin hayatının teminatı olması. Seçiminizin yükümlülüğünü düşünmenizi isterim“

“Kalben ve vicdanen müvekkilimin masum olduğuna inanıyorum”

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan Ersan Şen, Kervan Pastanesi’nin sahipleri Kervancıoğlu ve Pekel’in masum olduğuna inandığını ve bu yüzden davayı üstlendiğini belirtti.

Şen şunları söyledi:

“Ezgi Apartmanı’nda yaşamını yitiren hanımefendinin davasına baktığımız doğru. Fakat dava bitmeden kendisi iki çocuğuyla elim bir şekilde vefat etti. O dönemde ben de herkes gibi yardım çağrılarında bulundum. Bahsi geçen Kervan Pastanesi sahipleri ile hanımefendinin herhangi bir ihtilafı, uyuşmazlığı yoktu. Pastanenin sahipleri kaçak durumda ama binanın müteahhitleri onlar değil. Ben ceza hukukçusu olduğum için zor işlerin adamıyım. Ezgi Apartmanı depremden 25 yıl evvel yapılmış. Dosyayı Kervan Pastanesi’nin sahipleri yönünden alınabilir gördüm. Kalben ve vicdanen müvekkilimin masum olduğuna inanıyorum. Binada ciddi müteahhitlik hataları var ve ayrıca belediyenin de hataları var. Temsil ettiğim insanların iddia edildiği gibi binanın yıkıma neden olmadığına inanıyorum. Dosyayı zorla almadım. Suçsuz olduklarına inanmasam almazdım.” (Kısa Dalga)