Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in evinde 'gizli belgeler' bulundu

Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in evinde 'gizli belgeler' bulundu

ABD’de, evinde gizli belgeler bulunan yetkililer arasına eski Başkan Yardımcısı Mike Pence de eklendi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın ardından eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in evinde de yeni gizli belgeler ortaya çıkarıldı. Pence’in Indiana eyaletindeki evinde bir avukat tarafından bulunan belgeler Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI’a verildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump, gizli belgelerin evlerinde bulunması üzerine özel savcılar tarafından soruşturmaya alınmıştı. Trump, başkanlığının ardından gizli belgeleri bulundurması nedeniyle adli bir soruşturmayla karşı karşıya.

Avukatlar, FBI ajanlarının “standart uygulamaları” bir kenara bırakarak, belgeleri “doğrudan almak istediklerini” ve eski başkan yardımcısının evindeki belgeleri toplamak üzere evine girdiklerini söyledi.

Başkanlık Kayıtları Yasasına göre, Beyaz Saray’a ait belgeler, bir yönetim sona erdiğinde Ulusal Arşivlere gönderilmek zorunda. Pence’in avukatları Amerikan medyasıyla paylaştıkları açıklamalarında, Trump dönemi sona erdikten sonra “gizli ibaresi taşıyan az sayıda belgenin yanlışlıkla kutulara konup, Pence’in evine götürüldüğünü” belirtti.

Pence geçtiğimiz aylardaki açıklamalarında birçok kez, elinde gizli belge olduğuna inanmadığını söylemişti. Son gizli belgeler, Pence’in “çok ihtiyatlı davrandığı için” gizli belgelerle ilgili olarak uzmanlardan hukuki yardım istemesinden sonra bulundu.

(Kısa Dalga)