Eski Bursa valisine FETÖ'den 15 yıla kadar hapis istemi

Eski Bursa valisine FETÖ'den 15 yıla kadar hapis istemi
Eski Bursa valisi Şahabettin Harput'un 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6 yıl 3'er ay hapse mahkum edilen eski vali Şahabettin Harput ve 18 sanığın cezalarının, alt sınırdan uzaklaşılarak 8 yıl 9'ar aya çıkarılmasına ve Harput'un adli kontrol şartının devamına karar vermişti.

Heyet ayrıca, diğer sanıklardan bazılarının cezalarında da değişiklik yapılmasına hükmetmişti. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, hüküm verilen 39 sanıktan 2'sinin kararlarını onamış, 2'si firari 37 sanık hakkındaki bazı kararları, istinaftaki yargılama sırasında mahkemeye başkanlık eden hakimin aynı zamanda sanıklarla ilgili sorgu hakimliği aşamasında da görev yapmasının yasaya aykırı olduğu için usulen bozmuştu.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde yeniden görülen davanın duruşmasına Harput, tutuksuz sanıklardan bazıları ve avukatları katıldı. Duruşmada, haklarındaki belge ve ihbarlara ilişkin sanıklara söz verildi. Sanıklar suçlamaları reddetti.

SAVCI SANIKLAR HAKKINDA CEZA TALEP ETTİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Harput'un da yer aldığı 37 sanık için 15'er yıla kadar hapis cezası talep etti. İddia makamı, sanıklar için takdir indirimi uygulanmasını da istedi.

Taleplerini yineleyen sanık ve avukatları, esasa ilişkin savunma yapabilmek için süre talep etti.

Mahkeme heyeti, firari 2 sanık hakkındaki yakalama emrinin devamına ve diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)

Gündem