Eski eşini yanıcı madde döküp yakmakla suçlanan erkeğe 20 yıla kadar hapis istemi

Eski eşini yanıcı madde döküp yakmakla suçlanan erkeğe 20 yıla kadar hapis istemi

Ordu'da 38 yaşındaki eski eşi Elvan Sözkesen'i yaktığı suçlamasıyla tutuklanan aynı yaştaki Erkan Emiroğlu'nun yargılandığı davada mütalaa açıklandı.

Erkan Emiroğlu, geçen yıl boşandığı 10 yıllık eşi Elvan Sözkesen'le konuşma bahanesiyle 12 Ocak'ta Fatsa ilçesindeki evine gitti.

Kapı açılmayınca Sözkesen'i beklen Erkan Emiroğlu, babasının elinden erzak alıp eve dönene eski eşinin önünü daire kapısında kesti.

Erkan Emiroğlu, kadının üzerine yanıcı madde dökerek ateşe verdi. Sesleri duyan komşular ambulansı aradı.

Ambulansla Fatsa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve vücudunda 2'nci derece yanıklar oluşan Elvan Sözkesen, buradaki müdahalenin ardından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Olay sonrası kaçan Emiroğlu, polis tarafından yakalandı, sonra da tutuklandı. Oğluna yardım ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Tahsin Emiroğlu da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Erkan Emiroğlu hakkında 'tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs', oğluna yardım ettiği öne sürülen Tahsin Emiroğlu hakkında ise 'öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etme' suçundan iddianame düzenlendi.

Erkan Emiroğlu ile Tahsin Emiroğlu hakkında Fatsa Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın 5'inci duruşmasına sanık Emiroğlu, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Elvan Sözkesen duruşmaya katılmazken, tutuksuz yargılanan Tahsin Emiroğlu, taraf avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı salonda hazır bulundu.

20 yıla kadar hapis istemi

Mahkemede savcı ifadelerin ardından davaya ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında, tutuklu sanık Erkan Emiroğlu hakkında eski eşi Elvan Sözkesen'e karşı 'tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek ve üstsoy veya altsoydan birine ya da eş, boşandığı eş veya kardeşe karşı öldürmeye teşebbüs' suçu nedeniyle TCK'nın 82/1 A, B ve D maddelerinden 13 ile 20 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, aynı olayda oğluna yardım ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan baba Tahsin Emiroğlu'nun ise beraatını istedi.

Duruşmada ek savunma hakkı verilen sanık Erkan Emiroğlu, eski eşine karşı kasıtlı olarak bir eylemde bulunmadığını ileri sürerek, "Daha önceki ifadelerimde dediğim gibi ben kasıtlı bir şey yapmadım. Mütalaayı kabul etmiyorum. Böyle bir olayı planlamadım. Tesadüf mü nedir ben anlamadım. Tasarlayarak canavarca hisle ben böyle bir şey yapmadım" dedi.

Baba Tahsin Emiroğlu ise eski gelinine hala yardımcı olduğunu belirterek, "Daha önceki ifadelerimi tekrarlıyorum. Ben aynı kendi çocuklarıma baktığım gibi hala daha eski gelinim ve torunlarıma bakıyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının mütalaaya karşı ek süre istemesi nedeniyle duruşmayı erteledi. (DHA)