Eski Finlandiya Başbakanı: Masum insanları Türkiye'ye iade etmeyeceğiz

Eski Finlandiya Başbakanı: Masum insanları Türkiye'ye iade etmeyeceğiz

Finlandiya Parlamento Başkanı, Türkiye ile olan NATO gerilimi ile ilgili Türkiye'nin taleplerini değerlendirdi: Masum insanlar, özellikle de gerekçesiz olarak hapsedilmeleri veya mahkum edilmeleri riski varsa, başka bir ülkeye iade edilmiyor.

Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek NATO’ya katılım için başvurmuştu.

Türkiye resmi rakamlarından yapılan açıklamalarda Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine olumlu bakılmadığı belirtilmiş gerekçe olarak da "iki ülkenin terörle arasına mesafe koymadığı" açıklaması yapılmıştı. Türkiye'nin NATO üyeliklerini onaylaması için iki ülkeden bazı taleplerde bulunduğu iddiası da gündeme gelmişti.

"MASUM İNSANLARI İADE ETMEYECEĞİZ"

Bugün Finlandiya Parlamento Başkanı, Helsinki'nin Ankara'nın istekleri doğrultusunda yasalarını değiştiremeyeceğini ve "masum insanları iade edemeyeceğini" söyledi.

Eski Finlandiya başbakanı ve mevcut parlamento başkanı Matti Vanhanen Türkiye'yi ülkenin NATO üyelik hedefini onaylaması için ikna etmek adına herhangi bir iade ihtimaline karşı beyan verdi.

Sol Gazetesi'nde yer alan habere göre, Vanhanen, "Hukukun üstünlüğümüzle ilgili konularda Türkiye, siyasi olarak [yasaları değiştirmeyi] kabul edemeyeceğimizi anlamalı. Masum insanlar, özellikle de gerekçesiz olarak hapsedilmeleri veya mahkum edilmeleri riski varsa, başka bir ülkeye iade edilmiyor.” dedi.