Eski nişanlısının yüzüne kimyasal atan sanık: Susturmak için yaptım

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal atan sanık: Susturmak için yaptım

Yanında getirdiği kuvvetli asit içeren sıvıyı eski nişanlısının yüzüne atan erkek, "Bir anlık öfke" iddiasında bulundu.

Konya'da "Su sayacına bakacağız" diyerek açtırdığı kapıdan eski nişanlısı Merve Küçüktekin'in (28) yüzüne ve vücuduna kimyasal madde atan tutuklu Sabit Türk (26) ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle yargılandığı davanın duruşmasında, "'Sıvının zarar verebileceğini bilmiyordum. Küfür ediyordu. Susturmak için bir anlık öfkeyle attım" dedi.

Olay, 19 Haziran 2022 tarihinde Çumra ilçesi Bakkalbaşı Mahallesi 72125'inci Sokak'ta meydana geldi. Merve Küçüktekin'in evine gelen 1,5 yıl önce ayrıldığı eski nişanlısı sözleşmeli er Sabit Türk, "Su sayacına bakacağız" diyerek kapıyı açtırdı. Türk, pet şişe içindeki yanıcı kimyasal maddeyi Küçüktekin'e fırlattı. Yüzünde ve vücudunda yanıklar oluşan Küçüktekin, Konya Şehir Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal atan sanık: Susturmak için yaptım

Olay sonrası otomobiliyle kaçan Türk, İzmir'deki birliğine dönerken, Ilgın ilçesinde polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Türk, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği hâkimlikçe "kasten yaralama" suçundan tutuklandı.

Ağırlaştırılmış müebbet talebi

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Küçüktekin'in yüzü, boyun bölgesi ve kollarında, cilt ve cilt altında ikinci derece yanık oluştuğu ve bunun basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek, hayati tehlike oluşturabilecek yaralanmalar olduğu belirtildi.

Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan incelemede dökülen sıvı kimyasal maddenin kuvvetli asit olduğu kaydedilen iddianamede, Sabit Türk'ün ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması istendi.

İlk kez hâkim karşısına çıktı

Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşmasına tutuklu Sabit Türk ile saldırı sonrası 4 kez yapılan ameliyat sonrası taburcu olan ve halen tedavisi devam eden Merve Küçüktekin ve taraf avukatları katıldı.

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal atan sanık: Susturmak için yaptım

Sabit Türk, ifadesinde, "Erkeklik gururuma hakaret ediyordu. Kapıyı açtıktan sonra bana ve aileme küfür etmeye başladı. Ben kendisine zarar vermek istemedim, ama olay oldu. Sıvının zarar verebileceğini bilmiyordum. Küfür ediyordu. Susturmak için bir anlık öfkeyle attım" iddiasında bulundu.

Merve Küçüktekin ise daha önce polis ve savcılıkta verdiği ifadelerin doğru olduğunu söyleyerek şikâyetçi olduğunu belirtti.

Mahkeme heyeti, Küçüktekin'in üzerine atılan kimyasal maddenin yeniden tespit edilmesini isteyerek, duruşmayı nisan ayına erteledi.

"'Kötü kadın' imajı çizilmeye çalışıldı"

Duruşmanın ardından açıklama yapan Merve Küçüktekin'in avukatı Aycan Ceylan, Merve için kötü kadın imajı çizilmeye çalışıldığını belirterek, "Beklediğimiz bir savunmaydı. Klasik bir şekilde 'psikolojim bozuk, rahatsızım, erkeklik onuruma hakaret etti' şeklindeydi savunmalar. 'Kötü kadın' imajı çizilmeye çalışıldı. Umarız ki ağır ceza mahkemesi de bunun farkındadır" dedi. (DHA)