Eski TÜİK Başkanı: "Enflasyon verileri Şok'tan, BİM'den indirim dönemi fiyat alarak düşürülüyor"

Eski TÜİK Başkanı: "Enflasyon verileri Şok'tan, BİM'den indirim dönemi fiyat alarak düşürülüyor"
Eski Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri için "Gidip de ağırlığı Şok'tan BİM'den alırsanız değişim olur. Verilerin toplanacağı zamana özel fiyatlar, kampanyalar yaptırırsanız fiyat düşer" dedi.Eski Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı ve DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri için "Gidip de ağırlığı Şok'tan BİM'den alırsanız değişim olur. Verilerin toplanacağı zamana özel fiyatlar, kampanyalar yaptırırsanız fiyat düşer" dedi. 

T24'den Murat Sabuncu'ya konuşan Aydemir, enflasyonun açıklananın çok üzerinde olduğunu belirtirken, verilerin toplandığı dönemde özel kampanyalar yaptırıldığını söyledi. 

Veriler arasında tutarsızlık olduğunu ifade eden Aydemir, “Şüphe uyandıran işlemler, uygulamalar var" diyerek verilere güvenin kalmadığını belirtti.

"Veri toplarken nasıl bir değişim yaratılabilir" sorusuna yanıt veren Aydemir, "Enflasyon verilerinde gidip de ağırlığı Şok'tan BİM'den alırsanız değişim olur. Veriyi alırken de verilerin toplanacağı zamana özel fiyatlar, kampanyalar yaptırırsanız fiyat düşer" dedi. 

Aydemir, "TÜİK'in açıkladığı fiyatlardan gidin marketlerden ürün bulun. Bulabiliyor musunuz?" diye sordu. 

Aydemir sözlerinin devamında TÜİK'te veri toplama günü geçtikten sonra bölge müdürlüklerine, verilerin sisteme girilmeden yeniden toplanması talimatı verildiğini hatırlattı.

Ekonomi