Eski TÜRGEV’cinin büyü davası devlet güvenliği sorunu oldu

Eski TÜRGEV’cinin büyü davası devlet güvenliği sorunu oldu
Eski TÜRGEV Başkanının, işin içinde büyü de olan aile içi sorunları devletin güvenliği sorunu oldu. Soruşturmasını Anayasal Suçlar Bürosu savcıları yürüttü

Eski Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Ahmet Ergün’ün oğlunun “Babama şu andaki eşi tarafından büyü yapıldı” diyerek öne sürdüğü iddialarının soruşturmasını İstanbul Anadolu Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcıları baktı.

Cumhuriyet’in haberine göre; 2019 yılının temmuz ayında Ahmet Ergün’ün ilk eşinden olan oğlu Faruk Ergün’ün başvurusu üzerine “Ahmet Ergün’e ikinci ve şu anda evli olduğu eşi tarafından evde büyü yapıldığı, şifacı çağrıldığı ve Ahmet Ergün’e kullanması gereken ilaçlar verilmediği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayı ise İstanbul Anadolu Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu yürüttü. Soruşturma kapsamında 2019 yılının temmuz ayında Ahmet Ergün’ün ifadesine başvuruldu.

“Evde büyücü yok”

Mahkeme tutanağında Ahmet Ergün’ün ifadeleri şu şekilde yer aldı: “Bana sormuş olduğunuz olayı anladım. Müşteki Faruk Ergün benim oğlum olur fakat kendisi ile birkaç seneden beri aramızdaki şahsi sebepler sonucu görüşmemekteyiz. Kendisine mali desteğimi kestiğim için hakkımda böyle bir şikâyete başvurmuştur. Hepsi kesinlikle iftiradır. Eşim Sibel Ergün kesinlikle eve büyücü, şifacı çağırmamaktadır. Kızım Rabia Gürel’in evde büyücü olduğuna dair tanık olduğunu söylediği olay gerçek dışıdır. Eşim 2016 yılında bazı ufak unutkanlıklarım sebebiyle bana vasi olmak istemiştir. 27/05/2019 tarihli hastane raporunda hastaneden kaçtığımız yönünde beyan edilse de sadece yatış için mahkeme kararı gerektiğini ileri sürerek hastaneden ayrıldık. Kesinlikle rapordan kaçma niyetimiz yoktur. Şu an ilgili bütün raporlar tamamlanmış, ilgili mahkemeye iletilmesi bekleniyordur. Şu an aktif olarak kullandığım herhangi bir ilaç yoktur. Söyleyeceklerim bunlardan ibarettir, bu olay sebebi ile kimseden şikâyetçi değilim."

Avukat Ruşen Gültekin, aile içinde gerçekleşen bu olayda soruşturmanın Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun yürütmesinin olağan akışa aykırı olduğunu belirtti. Gültekin, “Bu soruşturmaya anayasal suçlar bürosunun bakması mümkün değil” dedi.

Eski TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün’ün ismi, eski TCDD Genel Müdürü olan ve bugünün AKP Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’a 5 milyon dolar ödeyeceğini taahhüt ettiği iddialarıyla da gündeme gelmişti. 16 Ocak 2017 tarihli bu “taahhüt belgesi”nin de Ergün’ün boşanma aşamasındaki eşi tarafından mahkemeye sunulduğu savunulmuştu.

Gündem