Rasim Öztekin'in eşi Esra Kazancıbaşı: “Rasim, sağlık kontrollerini asla aksatmadı”

Rasim Öztekin'in eşi Esra Kazancıbaşı: “Rasim, sağlık kontrollerini asla aksatmadı”

Gazeteci-yazar Esra Kazancıbaşı Öztekin, vefat eden tiyatro sanatçısı eşi Rasim Öztekin’in pandemi döneminde de sağlık kontrollerini asla aksatmadığını söyledi.

62 yaşında yaşamını yitiren Tiyatro sanatçısı Rasim Öztekin’in gazeteci-yazar eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin, sanatçının vefatının ardındaki gerçekler ve bu konuda yanlış bilinenlerle ilgili açıklama yaptı.  “Rasim Öztekin’in pandemiden korktuğu için sağlık kontrollerini ihmal ettiği” şeklinde medyada yer alan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Öztekin, “Bazı medya organlarında aşağıdaki açıklamam maalesef maksadından saptırılarak, Rasim’in çok sevdiği tiyatro sanatçısı dostu Demet Akbağ’a bir yanıtım olarak verilmiştir. Demet Akbağ, sevgili eşim Rasim Öztekin’in birlikte pek çok projeye imza attığı, en değer verdiği, en sevdiği sanatçı dostlarının başında gelmektedir. Vefat eden kişilerin sevenlerinin o an aldıkları duyumları paylaşmalarından doğal bir şey olamaz. Aşağıdaki açıklamamın muhatabı sevgili Demet Akbağ asla değildir. Amacım, medyaya dalga gibi yayılan, bu görüş üzerinden üretilen yeni, yanlış haberlerin önüne geçebilmektedir. Lütfen bu acılı günümüzde Rasim Öztekin’in adına ve ruhuna saygıyla magazinleştirecek, bizi incitecek yorumlardan, haberlerden kaçının” dedi.

35 yılını sağlık haberciliğine adayan uzman bir gazeteci olarak tek arzusunun bu yanlış bilgilerin önüne geçerek, eşinin pandemi döneminde de kontrollerini ihmal etmeyen bir isim olarak kendisi gibi kronik hastalığı olanlara ölümünden sonra da olumlu bir örnek teşkil etmesi olduğunu vurgulayan Öztekin, “Dün 14 Mart Tıp Bayramı’ydı. Açıklamamın bir diğer amacı da onu hayatta tutmak için çabalayan hekimlere, onu son yolculuğuna uğurlarken acımızı paylaşanlara teşekkür mesajımı iletebilmekti. Ancak bazı medya organlarında açıklamanın bu bölümü görmezden gelinerek magazin haberi gibi yayınlandı, sevgili meslektaşlarımızdan bu yanlışını düzeltmelerini rica ederim” talebinde bulundu. 

“En son 30 Ocak’ta kalp tetkiklerini yaptırmıştı”

Öztekin, açıklamasında şunları kaydetti:

“Her yaştan, her kesimden insanın ‘ağabey’ diye hitap ettiği eşim Rasim Öztekin,  mizahın, toplumsal hoşgörünün ve saygının sembolü olduğu kadar, pandemi döneminde de sağlık kontrollerini asla aksatmayarak örnek davranış sergileyen hastalardan biriydi. Bu konuda ortaya atılan asılsız iddiaların, onu seven, rol modeli olarak gören milyonlarca hayranına sağlık konusunda yanlış örnek teşkil edebileceğinin kaygısıyla bu bilgilendirmeyi kardiyoloji doktorunun açıklamalarıyla birlikte yapma gereği duydum.

Medyada yer alan asılsız bazı haberlerin aksine en son 30 Ocak’ta Memorial Ataşehir Hastanesinde kalp kontrolünden geçmişti. Kan-idrar testlerinin, elektro ve EKO çekiminin yanı sıra kalp pil kontrolü de yapılmıştı. Vefat etmeseydi, 2 gün sonra diş hekimi Prof. Dr. Hakan Özyuvacı ile randevusuna da gidecekti.  Yine geçtiğimiz Haziran ayında geçirdiği önemli ritm bozukluğunun tedavisi için kalbine şok tedavisi uygulanmıştı.”

Eşine kalp pilini takan ve tam 12 yıldır sağlık kontrollerini düzenli olarak yapan Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Şefi Prof. Dr. İzzet Erdinler’in konuya ilişkin açıklamasını da paylaşan Öztekin, “Prof. Dr. İzzet Erdinler’in de belirttiği gibi önerilen işlem bir ameliyat değil, kontrol amaçlı anjiyoydu. Ancak acil anjiyo gerektiren bir sıkıntısı, bulgusu olmadığından sadece kontrol amaçlı olarak planlanan bu anjiyoyu Rasim, zaruri bir durum olmadığı için Covid-19 aşısı olduktan sonra yaptırmak istiyordu. İddia edilenlerin aksine önümüzdeki günlerde yani pandemi döneminde anjiyo da olacaktı. Eşimin 2009’da geçirdiği çok ciddi, yaşamsal riski yüksek ve 2,5 ayı çoğunlukla yoğun bakımda geçen hastane günlerinde savaş verdiği ileri kalp yetmezliği tablosu sonrasında, 12 yıl boyunca pek çok başarılı film ve dizide yer alacak sağlık standartını yakalamasında sağlık kontrollerine, sağlığına ve yaşam şekline gösterdiği bu özen yatmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Hasan Köseoğlu / Ajans Bizim