Eurovision 2022'de finalist ülkeler belli oldu

Eurovision 2022'de finalist ülkeler belli oldu

İtalya'nın ev sahipliğini yapacağı Eurovision 2022 finalinde yarışacak 25 ülke belli oldu. "Büyük Beşler" olarak bilinen İtalya, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya büyük finale doğrudan katılacağından, yarı finalde yarışmayacak.

Eurovision 2022 şarkı yarışması finali ise 14 Mayıs Cumartesi günü final gerçekleştirecek.

1. Yarı Final sonuçlarına göre İsviçre, Norveç, Ermenistan, Yunanistan, İzlanda, Ukrayna, Litvanya, Moldova, Portekiz ve Hollanda, 2. Yarı Final sonuçlarına göre Belçika, Çekya, Azerbaycan, Polonya, Finlandiya, Estonya, Avustralya, İsveç, Romanya ve Sırbistan finale kalan ülkeler oldu.

Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya yarışmadan diskalifiye edilmişti.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu yıl Ukrayna’yı Kalush isimli rap grubu temsil edecek. Kalush, işgal altındaki ülkelerinin yeniden ayağa kalkacağı mesajını veriyor. Kalush grubu Ukraynalı annelere, "Siz ninniyi söylemeye devam edin, çocuklarınız eve dönüş yolunu mutlaka bulacak" diyor.

NTV'deki habere göre yarışmayı takip eden uzmanların bir kısmı Eurovision’un bu yılki misyonu 'Ukrayna’ya birincilik vermek' olabileceğini söylüyor. Bu senaryo gerçekleşirse yarışma tarihinde ilk kez işgal altındaki bir ülke Eurovision'u kazanmış olacak.

Yarışmaya katılan ülkeler şöyle: Arnavutluk, Avustralya, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Malta, Moldova, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, İngiltere.
Ukrayna konusu, Eurovision sahnesine son yıllarda damga vuruyor. 2019'da Ukrayna'yı temsil edecek olan yarışmacı, kendisinin Rusya'da konser vermesini yasaklayan Kiev yönetiminin bu tavrından ötürü “bireysel olarak” yarışmadan çekilmişti.

Geçen yıl düzenlenen yarışmada ise Avrupa Birliği'nin yaptırımlarına hedef olan Belarus'un adayı, şarkı sözleri nedeniyle yarışmadan men edilmişti.