Ev sahipleri kefilsiz ev vermiyor, nerelere dikkat etmek gerek?

Ev sahipleri kefilsiz ev vermiyor, nerelere dikkat etmek gerek?
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ev sahiplerinin kefil istemesinde herhangi bir hukuki engel olmadığını dile getirdi. İki çeşit kefil türü olduğunu belirten Kiraz, bunların birbirinden farklı olduğunun da altını çizdi.

Kira anlaşmazlıkları sebebiyle ev sahipleri ile kiracılar arasında "güvensizlik" sorunları baş göstermeye başladı. Ev sahipleri, kiracılardan "kefil" göstermesini isterken, kefaletin türü ve süresi gibi bazı konularda çeşitli riskler ortaya çıkabiliyor. NTV'ye açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ev sahiplerinin kefil istemesinde herhangi bir hukuki engel olmadığını dile getirdi. İki çeşit kefil türü olduğunu belirten Kiraz, bunların birbirinden farklı olduğunun da altını çizdi. Kiraz, sözlerine şöyle devam etti:

"Müteselsil kefalet zor ve ağır. Siz bir arkadaşınıza ve tanıdığınıza mütesessil kefil oluyorsanız doğrudan borçlu konumdasınız. Normal kefaletten farkı, kira ödenmediğinde kiracının yanı sıra kefile de icra takibi yapılabilir."


Süre ile ilgili anlaşmazlıkların önüne geçmek için tarafların imzaladıkları belgelere dikkat etmesi gerek. Sözleşmeler 1 yıl için yapılır. Uzama döneminde kefil sorumlu değildir, ancak kefil olacak kişi kira sözleşmesinin altına el yazısı ile 'kira sözleşmesi uzayan dönemleri de kapsar' şeklinde kefil olacağım derse artık bu kefillik kira sözleşmesindeki uzama dönemlerini de kapsar."

Gündem