Evlerini 80 Euro'ya 'yasa dışı göçmenlere' kiralayanlara para cezası

Evlerini 80 Euro'ya 'yasa dışı göçmenlere' kiralayanlara para cezası
İstanbul'da yurda kaçak olarak giren kişilerin evlerine polis operasyonu düzenlendi. 196 göçmen ile bu kişilere evlerini kiralayanlara işlem yapıldı.

İstanbul Emniyeti Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, kasım ayda farklı tarihlerde Sultangazi ve Esenyurt ilçelerinde göçmenlerin kaldığı 22 eve baskın düzenledi.

Baskınlarda farklı uyruklara mensup 196 göçmenin evlerde yaşadığı görüldü. Polis, daha sonra göçmenlere ev kiralayanların tespit edilmesi için incelemeleri derinleştirdi.

Göçmenlerin ev sahiplerine kişi başı 60 ila 80 Euro ödediği, her bir evde de yaklaşık 17-18 kişinin kaldığı tespit edildi. Çok sayıda kişinin kalabilmesi için evlerini bölmelere ayıran ve bu şekilde ayda 20-25 bin lira arası kira geliri elde eden 11 ev sahibi belirlendi.

Ev sahiplerine yönelik 26 Kasım Çarşamba günü eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 11 ev sahibi ile kiralamaya aracılık eden Suriye uyruklu bir kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 11 ev sahibine, evlerinde kalan her bir göçmen için 2 bin 574 lira olmak üzere, toplam 504 bin 504 lira para cezası kesildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 11 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (DHA)

Gündem