EYT'liler dilekçe için  temmuz ayını beklemeli mi?

EYT'liler dilekçe için temmuz ayını beklemeli mi?

Mart – haziran aylarında emeklilik dilekçesi veren EYT’liler temmuz ayında enflasyon oranında yapılacak maaş zammından tüm emekliler gibi yararlanacak.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasal düzenleme yürürlüğe girdi ancak henüz netleşmeyen konular var. İktidardan gelen zam haberlerinin ardından emeklilik dilekçesinin zamanı da merak konusu oldu. EYT dilekçesini şimdi vermekle temmuz ayında vermek arasında fark var mı? Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç, okur sorularını yanıtlarken bu sorunun cevabını da verdi. Kıvanç'a gelen okur mektubunda şu soru yer alıyordu: "1992 SGK girişim, 9250 prim günüm var. EYT’den emekliliği hak ettim. Temmuz ayını mı beklesem yoksa şimdi emekli olsam bana ne faydası olur? (Ömer K.)"

Kıvanç'ın yanıtı da şöyle oldu: "EYT’den emekli olanlar bu yıl normal süresinde emekli olanlar ile aynı haklara sahip olacaklar. Ne eksik ne de fazla. Mart – haziran aylarında emeklilik dilekçesi veren EYT’liler temmuz ayında enflasyon oranında yapılacak maaş zammından tüm emekliler gibi yararlanacak. Temmuz ayında emeklilik dilekçesi verenlerin ayrıca bir avantajı olmayacak.

Sadece kıdem tazminatı tavanı açısından bir avantaj söz konusu olabilir. O da herkes için değil. Şu anda bir işte uzun süredir çalışıyorsanız, brüt ücretiniz 19.982 TL olan kıdem tazminatı tavanından yüksek ise temmuzda emekli olduğunuzda daha yüksek kıdem tazminatı almanız mümkün olur. Aksi takdirde, emekliliğe hak kazanmış birinin mart ayı yerine temmuz ayında emeklilik dilekçesi vermesi 4 ay daha geç emekli aylığı alması anlamına gelir."

Yazının tamamı