EYT’lilerin yeni sınavı işsizlik: EYT'li çalıştıran işverene ek yük

EYT’lilerin yeni sınavı işsizlik: EYT'li çalıştıran işverene ek yük
Emekli olan EYT’lilerin çalışmaya devam etmesi halinde işverene 3 bin 400 TL’ye kadar ek yük geleceği, bunun milyonlarca EYT’liyi işinden edeceği belirtildi.

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca çalışan emeklilik hayali kurarken emekliye ayrılıp çalışmaya devam etmek isteyenler için işten atılma riski ortaya çıktı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer imzalı habere göre Halen EYT'li olan çalışanlar yasa çıktıktan sonra emekli olup işine devam etmek istediğinde işverenin SGK maliyeti 450 TL ile 3 bin 400 TL arasında yükseliyor. Yaklaşık 5 milyon EYT'li üzerinden yapılan hesaplamalar ise ortalama maliyetin 2 bin lira civarında olacağını gösteriyor. Bu maliyet nedeniyle işverenlerin EYT'den emekli olanları çalıştırmaya devam etmek yerine işten atıp yerlerine daha ucuz maliyetli işçileri almasından endişe ediliyor.

MALİYETİ ARTIYOR

Halen uygulamadaki yasaya göre, emekliliğe hak kazanan çalışanlar emeklilik başvurusu yapmadığı sürece mevcut işyerlerinde mevcut şartlarla çalışmaya devam edebiliyor. İşverenler, emeklilik hakkı kazandığı gerekçesiyle işçilerini işten çıkaramıyorlar. Ancak emeklilik başvurusu yapanlar için durum değişiyor. Normal çalışanların istihdamını korumak için Hazine tarafından işverenlere 5 puanlık SGK prim desteği veriliyor. Ancak, emekli çalışanlar için çalışandan alınan prim düşürülürken işverenden alınan prim 5 puan artıyor. Bu da işverenin istihdam maliyetini, asgari ücretle çalışanlarda 450 TL, yüksek maaşlılarda 3 bin 500 TL, ortalamada ise 2 bin lira artmasına yol açıyor. Bu fark nedeniyle aktif sigortalıların yüzde 17.5 olan prim maliyetinin brüt maaşa oranı emekli olup çalışmaya devam edenlerde yüzde 24.5'e kadar çıkıyor.

ÇİFT MAAŞ İÇİN ÇALIŞMA

Aktif çalışanlarla emekli çalışanlar arasındaki 2 bin lirayı aşan farkın ortadan kaldırılması için işverenlerin Çalışma Bakanlığı'na öneri götürdüğü öğrenildi. Emekliye ayrılan EYT'liler işini kaybetme korkusu yaşarken işverenler de nitelikli personel kaybına uğramaktan endişe ediyor. İşverenlerin farkın kaldırılması ve emekli çalışanlar için de Hazine desteği verilmesi için talepte bulundu. Bu talebin bakanlık içerisinde alternatif formüllerle çalışıldığı belirtildi.

Gündem