Hendek'te patlayan havai fişek fabrikası sahibi: "Olay sabotaj, tutuklu olmamın kimseye faydası yok"

Hendek'te patlayan havai fişek fabrikası sahibi: "Olay sabotaj, tutuklu olmamın kimseye faydası yok"
Sakarya'nın Hendek ilçesinde meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada fabrika sahibi Yaşar Coşkun savunma yaptı. Coşkun, patlamanın sabotaj olabileceğini, olaydaki en büyük mağdurun kendisi olduğunu söyledi.




7 kişinin yaşamını yitirdiği Sakarya'nın Hendek ilçesinde meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davanın ikinci duruşmasında iş yeri sahibi Yaşar Coşkun savunma yaptı. Coşkun, patlamanın sabotaj olabileceğini, olaydaki en büyük mağdurun kendisi olduğunu ifade ederek, "Benim tutuklu olmamım kimseye faydası yok. Benim dışarıda olmam lazım işlerimi toparlayabilmem için, diğer işçilerin işsiz kalmaması için" dedi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Ferizli ilçesinde yeni inşa edilen cezavi kampüsündeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla, mağdurlar ve taraf avukatları hazır bulundu. Duruşma salonu binası içi ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

Terörist değil saygın bir işadamıyım

Duruşmada ifadesi alınan Büyükcoşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nın sahibi Yaşar Çoşkun, patlamanın sabotaj olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Ateş düştüğü yeri yakar bunun farkındayım. 50 senelik bir firmayız, çalışanlarımızla aile gibi çalışıyoruz. 7 aile ferdimizi kaybettik. Hakkımızda yalan yanlış haberler yapılıyor. İlk duruşmada savunma hakkımız gasp edildi. Merdiven altı kaçak imalat yapan bir fabrika değiliz. Hakkımızda linç kampanyası yürütülüyor. 50 yıllık emeğimizi ve özgürlüğümüzü kaybettik. Basında sanki sürekli bizde iş kazası oluyormuş gibi yalan haberler çıkıyor. Bizde son kaza 2011 yılında oldu. Bana teröristmişim gibi muamele yapılıyor, iş cinayeti deniliyor. Halbuki ben saygın bir iş adamıyım. Türkiye’nin gelişmesi için elinden geleni yapmış bir firmanın ortağıyım. Bizim ne kadar düzenli olduğumuzu Türkiye’de herkes bilir.” 

Biri uzaktan kumandayla patlatmış gibi

Kaza sırasında fabrikada olduğunu ifade eden sanık Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben ilk günden beri bu olayın sabotaj olduğunu söylüyorum. Bizim fabrikamızda kaza ilk defa olmadı, biz kazanın nasıl olabileceğini anlayabiliriz. Sayın İçişleri Bakanımız da bana sordu ‘Bu olay nasıl oldu’ diye. Ona da anlattım sabotaj olduğunu düşünüyorum dedim. Biri uzaktan kumandayla patlatmış gibi oldu. Bu olay üzerinde durulmadı. “Bilirkişiler nasıl bu fabrika mevzuata uygun değil diyor. Bizim fabrikamız sürekli denetlenirdi. Öyle olsa 16 sene nasıl çalışacaktı bu fabrika. Bizim fabrikamız aynı zamanda sefer görev emri olan bir fabrikadır. Savaş çıksa, devlet burada cephane üretir.

Ben cezaevine girene kadar MÜSİAD başkanıydım. Böyle saçmalık mı olur? Cumhurbaşkanı beni neden aramış diyorlar. O olmasaydı, ben o fabrikayı söndürebilir miydim? Bu iş dışarıdan göründüğü kadar basit bir iş değil. İddialar asılsız, hiçbirini kabul etmiyorum.”

Mağdurum

Coşkun, ayrıca tutuklu olmasının kimseye faydası olmadığını belirterek, "Benim tutuklu olmamım kimseye faydası yok. Benim dışarıda olmam lazım, işlerimi toparlayabilmem için, diğer işçilerin işsiz kalmaması için. En çok mağdur olan benim, işimizi kaybettik, 8.5 aydır içerideyim, özgürlüğüm yok” dedi.



Gündem