Facebook'un 533 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgiler sızdırıldı, 20 milyonu Türkiye'den

Facebook'un 533 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgiler sızdırıldı, 20 milyonu Türkiye'den
Facebook'tan sızdırılıp bir hacker sitesinde yayımlanan 533 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgiler arasında, Türkiye'den de yaklaşık 20 milyon kişinin verileri bulunuyor.

Facebbok'tan dünya genelinde yaklaşık 533 milyon kişinin verileri sızdırıldı.  Bu bilgiler arasında Türkiye'den ise 20 milyon kişinin yer aldığı ortaya çıktı.

Gazeteduvar'ın haberine göre, Siber suçları inceleyen istihbarat şirketi Hudson Rock'ın teknoloji müdürü Alon Gal'ın yaptığı araştırmaya göre, toplamda 106 ülkeden 533 milyon kişinin verileri sızarken, Türkiye'den de 19 milyon 638 bin 821 kişinin bilgileri paylaşıldı.

Facebook'ta yaşanan söz konusu sızıntı, ilk olarak Ocak 2021'de ortaya çıkmış, veriler bir hacker forumunda paylaşılmıştı. Sızıntı şimdi, Alon Gal'in araştırmasıyla yeniden gündeme geldi. Gal, bu verilerin cumartesi günü bir hacker forumunda paylaşıldığını tespit etti.

Bu bilgiler arasında neler var?

Konuyu haberleştiren Business Insider sitesine göre, yayımlanan kişisel veriler arasında kullanıcıların telefon numaraları, e-posta adresleri, doğum tarihleri, konumları, ilişki durumları paylaşımları gibi özel bilgileri yer alıyor. Business Insider, paylaşılan verilerin doğru olduğunun saptandığını da yazdı.  

Bu bilgiler kimlik hırsızlığında kullanılabilir

 Business Insider'a konuşan Gal, söz konusu durumu, bu hacker forumundaki bir kullanıcının 533 milyonu aşkın Facebook üyesinin telefon numaralarını bir ücret karşılığında vermeyi vaat eden bir otomatik bir botun reklamını yapmasıyla fark ettiğini anlattı. Gal, bilgilerin artık ücretsiz olarak herkese açık göründüğünü ve siber suç açısından büyük bir risk teşkil ettiğini vurguladı. Gal, siber suçluların bu bilgileri kimlik hırsızlığı veya hackleme girişimlerinde kullanabileceğini belirtti. 

Habere göre, söz konusu hacker forumunda 106 ülkeden 533 milyon kullanıcıya ait bilgiler paylaşıldı. Bu kullanıcıların 32 milyonu ABD'de, 11 milyonu İngiltere'de, 6 milyonu Hindistan'da bulunuyor.

Bir Facebook sözcüsü söz konusu verilerin 2019'da yapılan bir yama sırasında sızdığını söylerken, Business Insider Telegram aracılığıyla hackera ulaşmaya çalıştığını ama yanıt alamadığını yazdı. 

Gündem