Faiz kararına uzmanlardan 5 yorum: '19'u beğenmeyenleri piste alalım', 'aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak'

Faiz kararına uzmanlardan 5 yorum: '19'u beğenmeyenleri piste alalım', 'aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak'
Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından birçok ekonomist görüşlerini paylaştı. Birçok ekonomistin kararı olumlu olarak değerlendirmesi dikkat çekti. İşte 5 farklı ekonomistin karara ilişkin değerlendirmesi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti.

Merkez Bankası’nın kararı sonrası birçok ekonomist de değerlendirmelerini sosyal medyadan paylaştı.

"Enflasyon artarken de bedelini halk ödüyor, düşerken de"

Nesrin Nas ise şu yorumda bulundu:

"MB, politika faizini piyasa beklentisine uygun 500 puan artırdı. Faiz yüzde 30. Bundan sonraki seviye muhtemelen 2024 enflasyon beklentisi ile uyumlu olacak gibi görünüyor. 2024 beklentisi yüzde 33 idi. Enflasyonun sebebi belli. Bir kişinin seçim kazanmak için ‘nas’ diyerek akla ziyan politikalarda ısrar etmesi. Şimdi sanki enflasyonun sebebi vatandaşmış, şahsım değilmiş gibi, enflasyonun bedeli vatandaşın sırtına yükleniyor. Enflasyon artarken de bedelini halk ödüyor, düşerken de…

"Belirsizlik büyüdükçe riskler artar"

Mahfi Eğilmez ise, "Belirsizlik bir ekonomi için en büyük sıkıntı, karar alıcılar için en büyük sorundur. Belirsizlik büyüdükçe riskler artar, kurlar, maliyetler ve sonuçta da enflasyon yükselir” yorumunda bulundu.

"Bu karar ve kararlılık kur talebini baskılayacaktır"

İris Cibre ise, kurun salınıma bırakıldığı yorumunda bulunurken, “PPK Tahmin aralıklarına bak hele pas ile 1000 bps arası Trajikomik... Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. TCMB CDS 10 BPS birden düşerek 385 e tekrar geriledi. Kur salınıma bırakılmış görünüyor bu da çok doğru hareket. Bu karar ve kararlılık kur talebini baskılayacaktır, dolayısıyla müdahale ihtiyacı da düşecektir MB'nin 2 gün önce üzerinde durduğum konuda doğru hareket ediyor olması da mutluluk verici” dedi.

"19'u beğenmeyenleri piste alalım"

Tunç Şatıroğlu, "Politika faizi yüzde 30 oldu. 19'u beğenmeyenleri piste alalım. O kadar vergi artış olduğunu hepimiz gördük, yaşadık ve yaşıyoruz. Enflasyon deden öngörülenin üzerine çıkmış acaba?" diye yazdı.

"Bu yüzden aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak"

Alaatin Aktaş, "Politika faizi artışı 5 puan. PPK açıklamasından: "Ücret ve kur artışı ile vergi kaynaklı maliyet artışı enflasyona önemli ölçüde yansıdı. Bu yüzden aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak." Bugünkü yazımda aynı görüşü dile getirdim: "Eylül enflasyonu %5'i aşmayabilir" dedi. (Kısa Dalga)