Faruk Bildirici: "Ahmet Hakan, Barış Atay'ı hedef gösterdi, polis de gereğini yaptı"

Faruk Bildirici: "Ahmet Hakan, Barış Atay'ı hedef gösterdi, polis de gereğini yaptı"
Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, "Medyanın ombudsmanı Saray'ın medyası" kitabında Hürriyet'te okur temsilciliği yaptığı dönemde  Ahmet Hakan'ın köşesinde yaptığı "örtülü yatak" reklamından dolayı Hürriyet'in ceza aldığını yazdı.

 

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet'te Okur Temsilciliği yaptığı dönemde yaşadığı etik kavgasını "Medyanın ombudsmanı Saray'ın medyası" kitabında  anlattı. Ahmet Hakan'ın köşesinde yaptığı "örtülü yatak" reklamından dolayı Hürriyet'in ceza aldığını yazdı.

T24'ün aktardığına göre Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Ahmet Hakan'ın 16 Kasım 2018’de yayımlanan “Yatak asla sadece yatak değildir” başlıklı yazısıyla ilgili yaşadıklarını yazan Bildirici'nin kitabındaki bölüm şöyle:

 "Ahmet Hakan’ın gizli reklam yazılarını o kadar çok yazmıştım ki, Okur Temsilcisi köşesinde bu yatak reklamına geniş yer ayırmak istemedim. Sadece 19 Kasım 2018 tarihli yazımın “Okurdan Kısa Kısa” bölümünde Coşkun Uğurcan adlı okurun eleştirisini yayımladım:

 “Ahmet Hakan resmen bir yatak markasının reklamını yapmış. Bu markayı övmüş de övmüş. O firma açık reklam yapsa bu kadarını başaramazdı. Yayın İlkeleriniz de buna izin vermiyor herhalde.”

Ahmet Hakan’ın köşe yazısına yatak reklamı yerleştirmesi Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na da şikâyet edildi. Ahmet Hakan’ın, “İşbir yatak markasını övdüğü, ürünlerin satın alınmasına teşvik ettiği ve bu markanın örtülü reklamını yaptığı” sonucuna varan Kurul, 12 Şubat 2019 tarihli kararıyla Hürriyet’e 138 bin 172 lira idari para cezası verdi.

“Reklam kokulu yazılarından vazgeçmedi”

Ahmet Hakan, o dönemde başladığı bu reklam kokulu yazılardan hiç vazgeçmedi. Ben birkaç kez daha eleştirdim gizli reklam niteliğindeki yazılarını. Hiç aldırmadı. İşin garibi, bunun doğru olmadığını söyleyen Sedat Ergin ve sonraki genel yayın yönetmenleri de hiç müdahale etmediler Ahmet Hakan’ın reklama dönüşen o yazılarına..."

Barış Atay’ın  tweet'i

Ahmet Hakan'la TKP Milletvekili Barış Atay'ın bir tweet'i nedeniyle de karşı karşıya geldiklerini yazan Bildirici, özetle şunları aktardı:

“Barış Atay, Twitter’da paylaşımda bulunmuştu:  “O gün geldiğinde hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz... Affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni unutmayacağız. Yok öyle hepimiz kardeşiz falan... Yok öyle kavga istemiyoruz falan... Her şey yeni başlıyor. Yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz.”

Ahmet Hakan, 15 Mayıs 2018’de “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Meral Akşener ve Muharrem İnce’ye sesleniyordu.

Ertesi gün de polis, Barış Atay’ı gözaltına aldı. Hedef göstermiş, polis de gereğini yapmıştı.

21 Mayıs 2018 tarihli Okur Temsilcisi köşesinde Ahmet Hakan’ın “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” çağrısını eleştirdim.

Beni eleştiren yazısının gazetede yayımlandığı gün kısa bir e-posta gönderdim kendisine:

“17 Mayıs 2018’de, Barış Atay ile ilgili ikinci yazınızda polisin sizi ‘Tetikçi durumuna düşürdüğünü’ kendiniz yazmıştınız. Siz olay bu noktaya gelince hatanızı kabul edip bir özür dileyerek konuyu kapatabilecekken savunmaya devam ettiniz. Sizi eleştiren beni de hedef aldınız, suçladınız, birilerine şikâyet etmeyi yeğlediniz.”

 Yazdıklarını bir kez daha düşünmeye davet ettim... Elbette nafile bir çabaydı..."


Gündem