Faruk Bildirici'den Cüneyt Özdemir'e zor soru: Diyarbakır kayyumunu övmek için kaç para aldın?

Faruk Bildirici'den Cüneyt Özdemir'e zor soru: Diyarbakır kayyumunu övmek için kaç para aldın?
Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, gazeteci Cüneyt Özdemir'in 'işbirliği' videoları kapsamında YouTube kanalında reklam söyleşileri yapmasını ve tanıtım çekimleri konusunda verdiği yanıta sert tepki gösterdi. Bildirici, "Sırtını dayamış Demirören Medya'ya, bir de 'patronsuz gazetecilik'ten bahsediyor..." dedi.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, gazeteci Cüneyt Özdemir'in 'işbirliği' videoları kapsamında YouTube kanalında reklam söyleşileri yapmasını ve tanıtım çekimleri konusunda izleyicilerin açık bir şekilde uyarılmamasını "Gazetecilik ve pazarlama faaliyeti birlikte yürümez" görüşüyle eleştirmesinin ardından kendisine gösterdiği tepkiye yanıt verdi.

Özdemir'in sözlerini çarpıttığını belirten Bildirici, meselenin reklam almak değil, "reklamda oynamak" olduğunu dile getirdi. Bildirici, Özdemir'in "Sektörden dışlandık" ifadesi için de CNN Türk'te sürdürdüğü 5N1K adlı programı örnek gösterdi ve "Sırtını dayamış Demirören Medya'ya, bir de 'patronsuz gazetecilik'ten bahsediyor..." dedi.

Bildirici, şu ifadeleri kullandı:

"Cüneyt Özdemir, yazdığımı bile isteye çarpıtıyor. Mesele reklam alması değil reklamda oynaması! Örneğin kayyumdan para alıp Diyarbakır güzellemesi yapıyor, sonra dönüp Kürt sorunu yorumluyor! Para veren istediğini söyletirse bu gazetecilik mi olur?

'Sektörden dışlandık' diyen Cüneyt Özdemir, CNNTürk’te 5N1K programını sürdürüyor. Orada sansür yasasına övgüler düzdürüyor; 'ekonomiye can suyu katan kararları' anlatıyor! Sırtını dayamış Demirören Medya'ya, bir de 'patronsuz gazetecilik'ten bahsediyor...

Cüneyt Özdemir'in 'Özgür gazetecilik' dediği de ilkesiz para kazanma özgürlüğü! 4 gün önce 4 soru sordum kendisine cevap veremedi. Şimdi de hakaret ediyor, düzeyi bu. Sorularım altta ama 1 soruda özetleyeyim; Diyarbakır kayyumunu övmek için kaç para aldın?"

NE OLMUŞTU?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube’daki "Cüneyt Özdemir Medya" kanalında gündem, belgesel, söyleşi gibi videolar dışında bir de "Cüneyt şehirde" ve "Cüneyt yolda" başlıkları altında, "işbirliği kapsamında" çekilmiş onlarca videosu olduğunu belirterek Özdemir'i eleştirmişti.

Bildirici, "örtülü reklam" olarak tanımadığı videolar için, "Çünkü videoların çoğunun üzerinde izleyenler için diğer videolardan ayıran 'Bu bir reklamdır', 'İşbirliği' ya da 'Advertorial' gibi bir uyarı yok. Özdemir’in çoğu videosunda olduğu gibi, Diyarbakır videosu da yanıltıcı. Gazetecilik faaliyeti izlenimi veriyor ama para karşılığı yapılan bir pazarlama/reklam faaliyeti olduğu en sonunda bir cümleyle geçiştiriliyor" demişti.

Bildirici, Özdemir'in 'işbirliği' kapsamında çektiği Diyarbakır Kültür Yolu Festivali hakkındaki videosundan örnek vererek, şunları yazmıştı:

Kültür Turizm Bakanlığı ya da Diyarbakır Valiliği ile 'işbirliği' yaparak kentteki 'kayyım' ve uygulamalarına güzellemeler yağdıran Cüneyt Özdemir, Selahattin Demirtaş’ın T24’te yayımlanan 'Yeni başlayanlar için Kürt sorunu nedir?' yazısını yorumlarken 'Fil hâlâ odanın içinde duruyor, o filin adı da Güneydoğu’daki filin adı da Kürt sorunu' diye konuşabiliyor!

Bundan daha âlâ 'çıkar çatışması' olamaz. Bir yandan para alıp anti-demokratik yöntemlerle işbaşına getirilen kayyumun reklamını yapıyor, öbür yandan da Kürt sorunu ile ilgili yorumlarda bulunuyor! Çıkar sağlayınca gazeteciliği pazarlama faaliyetine dönüştürebilen bir kişi yorumlarında da özgür olamaz; gazeteciliğin gerektirdiği 'kamu yararı' ile özel çıkarı arasındaki dengeyi koruyamaz.

Elbette Cüneyt Özdemir’in sık sık söylediği gibi 'taş yemesin', kendisi ve ekibi için gelir elde etsin. Ama hatırlatayım; birincisi Cüneyt Özdemir, YouTube’da en çok izlenen gazetecilerden birisi ve oradan bir gelir elde ediyor. Ben de Cüneyt Özdemir’in örtülü reklam videolarını, YouTube’da en fazla izlenen gazetecileri araştırırken fark ettim.

İkincisi Cüneyt Özdemir’in halen CNN Türk’ten de geliri var. Üçüncüsü de patreon gibi kanallardan izleyici desteği alıyor. Dördüncüsü şeffaf yöntemlerle sponsorluklar almasının da önünde bir engel yok.

Kısacası, gazetecilik, pazarlama ve reklam/halkla ilişkiler faaliyetlerini içiçe geçirmeden, ikisini birbirine karıştırmadan, reklam oyunculuğu yapmadan da gelir elde etmek pekâlâ mümkün. Yeter ki, gazetecilik etik ilkelerine değer verilsin…"

Cüneyt Özdemir'den yanıt

YouTube kanalından yaptığı açıklamada reklam almanın gazeteciliği özgürleştirdiğini söyleyen Özdemir, "Bunları anlatmak çok zor bu arkaik adamlara, loser gazetecilere... Hayatta hiçbir şey olamamış adamlar bize gazetecilik nasıl yapılır diye gösteriyor" ifadesini kullanmıştı.

Özdemir şöyle konuşmuştu:

"Bir iş adamının iki dudağı arasında gazetecilik yapmak istemiyoruz. Büyükelçiliğin verdiği hibeyle kurulan bir gazetede gazetecilik yapmak istemiyoruz. Biz özgürce gazetecilik yapmak istiyoruz. Nasıl yapacağız bunu? Reklam alacağız. Lütfen reklam verin. Benim gibi patronsuz yayın yapan herkese reklam verin, beğen tuşuna, katıl tuşuna basın.

FETÖ'cü alıyor halay başını, oradan bir tane loser gazeteci katılıyor, Kadri Gürsel giriyor halaya, oradan belediyenin fonlandığı bir internet sitesi, oradan büyükelçiliğin hibeyle fonlandığı başka internet sitesi... Bize gazetecilik öğretiyorlar. Efendim reklam alınmazmış! Önümüz kapandı, sektörden dışlandık, ona rağmen yol açtık, büyük bir ekosistem oluşmuş durumda. Reklam alarak, ekonomik özgürlüğümüzü sağlayarak özgürce konuşabiliyorum. Bu medya düzeninde patronuyla ilgili kimse bir laf edemez. Bize çok reklam teklifi geliyor, hepsini de almıyoruz, yüzde 30'unu kabul ediyoruz. Bunları anlatmak çok zor bu arkaik adamlara, loser gazetecilere... Hayatta hiçbir şey olamamış adamlar bize gazetecilik nasıl yapılır diye gösteriyor." (Kaynak: T24)

Gündem