Fatih Terim Fonu: Denizbank yönetimi hakkında dava açtı

Fatih Terim Fonu: Denizbank yönetimi hakkında dava açtı
Fon vurgunu davasında bazı şikayetçilerin avukatları Denizbank yönetimi hakkında İdare Mahkemesine dava açtı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığının 19 Ekim 2023 tarihindeki takipsizlik kararında, BDDK'nın 14 Ağustos 2023 tarihli "5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 162. maddesine göre yazılı başvuruda bulunulmasına yer olmadığına" kararı vurgulanarak kurum tarafından savcılığa yazılı başvuruda bulunulması şartının yerine getirilmediği belirtilmişti. Bu karar üzerine fona para kaptıran Fernando Muslera, Selçuk İnan, Emrah Çolak, Emre Çolak, Musa Mert Çetin ve iş adamı İsmail İbrahim Çağlar'ın da arasında bulunduğu avukatlar, İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Ayrı ayrı dava açıldı

DHA'nın geçtiği habere göre, İdare Mahkemelerine ayrı ayrı açılan davaların dilekçelerinde, BDDK'nın 14 Ağustos 2023 tarihli ve 10648 sayılı 'Yazılı başvuruda bulunulmasına yer olmadığına dair' verilen kararının kanuna ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek telafisi imkansız zararlara sebep olmaması için, idarenin savunması beklenmeden yürütmenin durdurulması istendi. Dilekçede, "Hukuka aykırılığı pek çok farklı yönden sabit olan Kurul Kararı içerisinde müvekkilin de bulunduğu pekçok kişinin zarar gördüğü bir olayda, ilgili şahısların zimmet suçu kapsamında soruşturulmasını engellemektedir. Bu durum yukarıda ayrıntılı olarak ele alındığı üzere yalnızca müvekkili ya da zarar gören diğer şahısları değil tüm kamuoyunu derinden etkilemektedir, zira esasen etkilenen ve zarar gören kamu menfaatidir" denilerek BDDK'nın bu kararının iptali de talep edildi.

Takipsizlik kararına itiraz

Diğer yandan bazı şikayetçiler, savcılığın "Bankacılık zimmeti" suçundan verilen takipsizlik kararına da "İptal davası beklenmeden usul ve yasaya aykırı şekilde tesis edilen ek kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılması" için itirazda bulundular. Aralarında Denizbank A.Ş. ve Seçil Erzan'ın da bulunduğu 11 şüpheli yönünden verilen takipsizlik kararına karşı yapılan itiraz üzerine mahkemede bulunan dava klasörleri İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. (Kısa Dalga)

Gündem