Fauci'den Omicron uyarısı: "Hastaneye sevklerde artış tehlikesi var"

Fauci'den Omicron uyarısı:  "Hastaneye sevklerde artış tehlikesi var"
Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Anthony Fauci ve aynı zamanda Başkan Joe Biden'ın sağlık danışmanı Anthony Fauci, omicron varyantı nedeniyle hastaneye sevklerde önemli oranda artış tehlikesi olduğunu söyledi.

Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Anthony Fauci ve aynı zamanda Başkan Joe Biden'ın sağlık danışmanı Anthony Fauci günlük Covid vaka sayılarına dikkat çekerek hastaneye sevklerde önemli oranda artış tehlikesi olduğunu söyledi.

Fauci bu açıklamayı Amerikan CNN televizyonuna yaptı. VOA'nın aktardığına göre Fauci, "Eğer bu kadar fazla vakaya sahipseniz, Omicron Delta’ya kıyasla hastaneye sevkler konusunda daha az tehlikeli olmasına rağmen hala sağlık sistemini baskılayabilecek hastaneye sevk tehlikesi var" dedi.

Fauci, Omicron’un Delta’dan daha fazla bulaşıcı olması nedeniyle daha çok vakanın görüleceğini belirtti.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC’nin belirti göstermeyen vakaların 5 günlük karantina sonrası test olmadan işlerine dönebileceği yönündeki kararını da değerlendiren Fauci, bu konuya kısa süre içinde CDC’nin bir açıklık getireceğini kaydetti.

Amerika’da günlük vaka sayıları bir süredir ortalama 400 bin civarında. Hatta geçen hafta iki defa 500 binin üzerine çıktı.

Ülkede vaka sayısı 55 milyonu geçti. Bu arada bazı okullara maskeler geri dönüyor.

Bazı üniversite ve kolejler de yılın ilk haftasında internetten eğitime geçiyor. Bazı eğitim kurumları salgının durumuna göre bunun daha da uzun sürebileceğini belirtiyor.

Harvard’da yılın ilk üç haftasında eğitim internetten olacak. Ocak sonu kampüse dönüş planlanıyor eğer koşullar izin verirse.

Chicago Üniversitesi’nde de yılın ilk iki haftası eğitim internet üzerinden olacak.

Birçok kolej ilave bir ya da iki hafta ardından ülke genelinde salgının hızının azalmasını umut ediyor.

Okul ve kolejlerle birlikte ülkede bazı işyerleri de çalışanlarını evden çalışmaya teşvik etmeye başlamış durumda.

Sağlık