FED Başkanı Powell: Enflasyon yükselişi nedeniyle faizler artacak

FED Başkanı Powell: Enflasyon yükselişi nedeniyle faizler artacak

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı açıklamada, yüksek enflasyonun, faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarını gerektireceğini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell'ın, ABD Kongresi'nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin sunumu başladı.

Powell, sunumunda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonun muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi'deki konuşmasında, "Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyenin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Veriler yumuşama eğilimini tersine çevirdi

İstihdam, harcama, fabrika üretimi ve enflasyona ilişkin verilerin, yalnızca birkaç hafta önce görülen yumuşama eğilimlerini kısmen tersine çevirdiğini belirten Powell, enflasyonun son aylarda ılımlı hale gelmesine rağmen enflasyonu tekrar yüzde 2'ye indirme sürecinde önlerinde daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun “inişli çıkışlı olmasının muhtemel” olduğunu söyledi.

Fed geçtiğimiz yıl faizleri 8 kez yükselterek yüzde 4,5-4,75 seviyesine çıkarmıştı.

Powell yarın ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde de bir sunum gerçekleştirecek. (Bloomberg HT)