Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tutarken, Fed yetkililerinin çoğu bu yıl için bir faiz artışı yönünde daha sinyal verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faiz aralığını yüzde 5,25-5,50’de tuttu.

BloombergHT'nin derlediği bilgilere göre; Fed bu yıla ilişkin yönlendirmesinde de piyasa beklentilerine paralel bir sinyal verdi. Fed yetkilileri bu yıl için bir artış daha öngördü. 19 üyeden 12'si bu yıl bir faiz artışı daha beklediklerine işaret etti.

Fed'in faize ilişkin 2024 yılı için tahmini yüzde 4,6'dan yüzde 5,1'e, 2025 yılı için de yüzde 3,4'ten yüzde 3,9'a yükseltildi. Fed'in 2026 yılına ilişkin faiz öngörüsü ise yüzde 2,9 oldu. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5'te tutuldu.

Karar metninde yetkililerin "uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını" belirleyeceğini vurgulayan ifade tekrarlandı.

Metinde istihdam artışının son dönemde yavaşladığı ancak gücünü koruduğu da ifade edildi.

Ekonomik projeksiyonlar da belli oldu

Karar metniyle birlikte Fed'in ekonomik göstergelere ilişkin beklentileri de yayımlandı.

Buna göre banka 2023 büyüme beklentisinde belirgin bir yukarı yönlü revizyon yaptı. Haziran toplantısında 2023 büyümesi için yüzde 1 tahminini veren Fed bu toplantıda bu tahmini yüzde 2,1'e çekti. 2024 büyüme beklentisi yüzde 1,1'den yüzde 1,5'e çıkarken, 2025 büyüme beklentisi yüzde 1,8'de korundu.

Büyüme beklentisine paralel olarak işsizlik beklentileri de aşağı çekildi. Fed 2023 işsizlik beklentisini yüzde 4,1'den yüzde 3,8'e düşürdü. 2024 ve 2025 işsizlik beklentisi yüzde 4,5'ten yüzde 4,1'e indirildi.

Fed'in takip ettiği enflasyon göstergesi PCE'de manşette 2023 için beklenti yüzde 3,2'den yüzde 3,3'e çıkarılırken, aynı göstergeye ilişkin 2024 beklentisi yüzde 2,5 seviyesinde korundu. Çekirdek PCE tarafında ise 2023 için aşağı yönlü revizyon dikkat çekti. Haziran toplantısında yüzde 3,9 olan beklenti yüzde 3,7'ye indirildi. 2024 çekirdek PCE beklentisi ise yüzde 2,6'da tutuldu.

Powell'dan şahin mesajlar

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

Powell'ın konuşmasında öne çıkan mesajlar şunlar oldu:

FOMC enflasyonu yüzde 2'ye düşürme hedefine güçlü bir şekilde bağlı. Enflasyonu yüzde 2'lik hedefe getirmek için gidecek uzun bir yol var.

İstihdam piyasası gücünü korudu ama o tarafta daha iyi bir denge görülüyor.

FOMC faizi ne kadar mesafe geldiğimizi görebilmek için sabit tuttu. Uygun olması durumunda FOMC faizleri daha yüksek seviyeye çıkarmaya hazır.

Reel faizlerin pozitif olmasına bir süre daha ihtiyaç var.

Ekonomik aktivite tüm beklentilerin ötesinde daha güçlü. Sonuca varmadan önce daha fazla ilerleme görmemiz gerekiyor. Son istihdam verileri ne görmek istediğimiz konusunda iyi bir örnek olmuştu.

Ekonomiye ilişkin temel senaryomuz için yumuşak iniş ifadesini kullanmazdım. Yumuşak iniş olası ama dikkatli hareket etmek gerekiyor.

Hiçbir zaman zamanlama konusunda bir sinyal verme niyetinde olmadık.