Festival yasağı davasına ret gerekçesi: Terör örgütleri eylem hazırlığı içerisinde

Festival yasağı davasına ret gerekçesi: Terör örgütleri eylem hazırlığı içerisinde

Eskişehir'de Anadolu Fest'in iptal edilmesine neden olan etkinlik yasağının iptali için mahkemeye başvuruldu. Mahkeme talebi reddederken terör örgütlerinin isimlerini sayıp 'eylem hazırlığı var' gerekçesini gösterdi.

Eskişehir Halkevi’nin, valilik tarafından alınan 15 gün süreyle açık alanlardaki tüm etkinlikleri yasaklama kararına ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal talepli dava reddedildi. Karar, “Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı mola tesislerinin yerleşim yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek birçok grubun giriş ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması” gerekçesine dayandırıldı.

Eskişehir Valiliği, 9 Mayıs’ta kentte 15 gün süreyle etkinlik ve eylemleri yasaklamıştı. Yasak nedeniyle birçok sanatçının sahne alacağı Anadolu Fest de iptal edilmişti.
Eskişehir Halkevi yasağı iptali için dava açmıştı. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, net kararı verdi. Mahkeme kararını şu gerekçeye dayandırdı:

ÖRGÜTLER EYLEM HAZIRLIĞI İÇİNDE

“DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylem hazırlığı içinde bulundukları, DEAŞ terör örgütü ile ilgili istihbari bilgi bulunduğu, Emniyet teşkilatının sunduğu bilgi ve belgelerin dava konusu işlemin sebep unsurunu oluşturmak için yeterli ve kuvvetli olduğunun değerlendirildiği ve suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike olarak görüldüğü…

KAMU GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHDİT

Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı mola tesislerinin yerleşim yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek birçok grubun giriş ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması, benzer etkinlikler planlanırken gelişigüzel yer seçimi yapılması, gerekli izinlerin son günlere bırakılması, daha önceki yıllarda yapılan etkinliklerde mevzuat kapsamında suç sayılan birçok fiilin tespit edilmiş olması hususları göz önünde bulundurulmadan etkinlik planlandığı, 20/04/2022 tarihinde Bursa'da yapılan saldırıyı üstlenen şahısların halen yakalanmadığı göz önünde bulundurulduğunda düzenlenmek istenen etkinliğin risk taşıdığı belirtilerek yürütmenin durdurulması isteminin ve davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.” (ANKA)