Fiber altyapı uzunluğu 488 bin kilometre: CHP'ye göre olması gerekenin 8'de biri

Fiber altyapı uzunluğu 488 bin kilometre: CHP'ye göre olması gerekenin 8'de biri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’de daha hızlı internet için kullanılan fiber altyapısının yetersizliği eleştirdi.

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, daha hızlı internet altyapısı sağlayan fiber altyapının Türkiye’deki durumunu eleştirdi.

Araştırmasını yazılı açıklamayla duyuran Adıgüzel, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) il bazlı yıllık istatistik bültenine atıf yaparak, 1 yılda Türkiye genelinde döşenen fiber altyapının 46 bin 105 kilometre olduğunu açıkladı.

Adıgüzel, 2021 yılında bazı büyükşehirlerdeki fiber altyapı uzunluğunu şöyle sıraladı:

İSTANBUL: İstanbul’un fiber altyapı uzunluğu 71 bin 227 km, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise 4,4 metre.

ANKARA: Ankara’nın fiber altyapı uzunluğu 30 bin 735 km, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise 5,3 metre.

İZMİR: İzmir’in fiber altyapı uzunluğu 22 bin 562 km kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise 5 metre.

BURSA: Bursa’nın fiber altyapı uzunluğu 13 bin 480 km, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise 4,2 metre.

ANTALYA: Antalya’nın fiber altyapı uzunluğu 15 bin 301 km, kişi başına düşen altyapı uzunluğu ise 5,8 metre.

CHP’li Adıgüzel, en düşük fiber altyapısı olan ilin Şanlıurfa olduğunu belirterek, şunları açıkladı: “Nüfusa oranla en düşük fiber altyapıya sahip 2 il ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Şanlıurfa ve Hatay. Şanlıurfa’da kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu 2,6 metre iken, 1 milyon 670 bin nüfusa sahip Hatay’da kişi başına 3,2 metre fiber altyapı düşüyor. Yine 1 milyon 790 bin nüfusa sahip Diyarbakır’da ise kişi başı düşen fiber altyapı yalnızca 3,4 metre. Nüfusa oranla en yüksek fiber altyapıya sahip il ise Tunceli. Tunceli’de kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu 17,1 metre. Öte yandan, 2020 yılının il istatistikleri ile kıyaslandığında bir yılda İstanbul’da döşenen fiber altyapı 10 bin 841 km, Ankara’da 3 bin 405 km, İzmir’de bin 782 km, Bursa’da bin 623, Antalya’da ise bin 630 km olarak gerçekleşti.

'Olması gerekenin 8'de biri'

Dijital dönüşüm için güçlü bir telekom altyapısına ihtiyaç var. Dijital ekonominin yolu güçlü fiber altyapıdan geçiyor. Ancak son 20 yılda telekom altyapısının yanı sıra fiber optik altyapı da ne yazık ki ihmal edildi. Fiber optik altyapı bu iktidarın tescillenmiş en büyük başarısızlıklarından biridir. Özellikle altyapıda 2022 yılının ikinci yarısında 2023 hedeflerinin yarısı bile tutturulabilmiş değil.

2022 yılı ikinci çeyreği itibariyle Türkiye’nin fiber altyapı uzunluğu 488 bin km. Yıllardır sektörün en önemli beklentilerinden biri olan ortak altyapı bile hayata geçirilemedi. 20 yılda her eve, her okula fiber optik erişim sağlanamadığı gibi, en az 4 milyon km olması gereken fiber optik altyapı 500 bin km’ye dahi çıkarılamadı. Bunun sonucunda Türkiye’de hanelerin yüzde 38,1’inde, yani 9 milyon 650 bin hanede sabit internet bağlantısı yok. 1,5 milyon haneye ise internet hiç girememiş.

Türk Telekom'u anımsattı

Gelinen noktada mevcut iktidar politikaları ile dijital çağın önemli bir oyuncusu olma şansını her geçen yıl biraz daha erteliyoruz. Haliyle konudan sorumlu bakanlığın da şapkayı önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Oysa bu hususta elini taşın altına koyması gereken Türk Telekom’un 20 yıllık AKP iktidarı boyunca nasıl peşkeş çekildiğine, nasıl yağmalandığına üzülerek tanık olduk. 2005 yılından bu yana, kasasında 2 milyar dolar varken 6.5 milyar dolara özelleştirilen Türk Telekom’un yağmalanmasına tanık olduk.

Tüm bu süreçte finansmanını yerli krediyle sağlayan Oger Telekomünikasyon adeta derenin taşıyla derenin kuşunu vurmuş, 180 yılın birikimi bakır kabloları bile usulca satmış, tüm bunlar olurken iktidara bağlı denetleyici ve düzenleyici kurumlar tüm ikazlara rağmen olanı biteni görmezden gelmiş ve en son Varlık Fonunun devreye girmesiyle fatura 85 milyon vergi ödeyen yurttaşa kesilmiştir. Sürecin başından beri yaşanan tüm yolsuzluk ve usulsüzlüklere göz yuman, denetim ve müdahale yetkisini kullanmayan mevcut siyasi iktidar başta olmak üzere kamu adına Türk Telekom'da yöneticilik yapan tüm sorumlular, bu konuda hesap vermek zorundadır.” (ANKA)

Gündem