Filenin Sultanları göz açtırmıyor: 3'te 3

Filenin Sultanları göz açtırmıyor: 3'te 3

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi'ndeki üçüncü maçında İtalya'yı set vermeden 3-0 mağlup etti. Bu sonuçla Filenin Sultanları, Milletler Ligi'nin ilk haftasındaki üçüncü maçından da galibiyetle ayrıldı.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Milletler Ligi'nin ilk haftasının üçüncü maçında A Milli Kadın Voleybol Takımı, İtalya ile ile karşılaştı.

Rakibini set vermeden 3-0 mağlup eden Türkiye, üçüncü maçında da galibiyetle ayrılarak üçte üç yaptı.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Antalya Spor Salonu'nda düzenlenen organizasyonda, başantrenör Daniele Santarelli, milli takımın ilk 6'sında Güney Kore ve Sırbistan maçlarından farklı olarak İtalya karşısında Eda Erdem Dündar ile Hande Baladın'ın yerine Kübra Akman ile Derya Cebecioğlu'na ilk 6'da şans verdi.

mac-sonu-3-scaled.jpg

Mücadeleye iyi başlayan milli takım, ilk setin başında 2 sayılık üstünlüğü yakaladı. Karşılıklı sayıların alındığı sette "Filenin Sultanları" zaman zaman 4 sayılık üstünlükler kurdu. 17-17'lik eşitlikten sonra rakibine göre daha az hatan yapan ay-yıldızlılar, iyi hücum etti. Türkiye, Kübra Akman'ın 4'ü blok 7 sayıyla öne çıktığı ilk seti, 25-19 kazandı.

İkinci sete etkili başlayan İtalya, iyi defans yaparak millilere kolay sayı imkanı tanımadı. Setin ortalarında 4 sayılık (13-17) geriye düşmesine rağmen mücadelesini sürdüren ay-yıldızlı ekip, 23-23 eşitliğin ardından öne geçti. "Filenin Sultanları" çekişmeli geçen ve Melissa Vargas'ın sayılarıyla öne çıktığı ikinci seti, 26-24 kazanarak skoru 2-0'a getirdi.

Ay-yıldızlılar, setin sonlarına doğru 8 sayılık (19-11) farka ulaştığı üçüncü seti etkili oyunuyla 25-19, maçı da 3-0 kazandı.

Öte yandan, karşılaşmaya yoğun ilgi göstererek salonu dolduran seyirciler, müsabaka boyunca "Filenin Sultanları"na desteğini sürdürdü.

2023 yılındaki ilk sınavını verdiği FIVB Milletler Ligi'nde, Antalya'da oynadığı birinci hafta mücadelelerinde 31 Mayıs'ta Güney Kore'yi 3-0, 1 Haziran'da Sırbistan'ı 3-1 yenen ay-yıldızlılar, dördüncü ve son maçında yarın ABD ile saat 20.00'de karşılaşacak.

mac-sonu-12-scaled.jpg

Son maç ABD'yle

Filenin Sultanları, üç ayaktan oluşan Milletler Ligi'nde her hafta 4 karşılaşma oynayacak. Ay-yıldızlı ekip, Antalya'daki son maçında ise 4 Haziran Pazar günü ABD ile saat 20.00'de karşılaşacak.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Antalya etabından sonra ligin ikinci haftasında 14-18 Haziran'da Hong Kong'da, üçüncü haftada 28 Haziran-2 Temmuz'da Bangkok'ta mücadele edecek.

Milletler Ligi'nde üç hafta sonunda puan cetvelinde 16 ekip arasında ilk 8 sırayı elde edecek takımlar, finallerde mücadele etme hakkı kazanacak. 2023 FIVB Voleybol Milletler Ligi Finalleri ise 12-16 Temmuz'da ABD'nin ev sahipliğinde Arlington şehrinde düzenlenecek.

Türkiye, 2018'den bu yana Voleybol Milletler Ligi adıyla düzenlenen organizasyonda ilk yıl ikincilik, 2019 ve 2022'de dördüncülük, 2021'de de üçüncülük elde etti.

Türkiye: 3 - İtalya: 0

Salon: Antalya
Hakemler: Juraj Mokry (Slovakya), Maamer El Keboub (Cezayir)
Türkiye: Cansu Özbay, Derya Cebecioğlu, Kübra Akman, Zehra Güneş, İlkin Aydın, Melissa Vargas (Simge Aköz, Ebrar Karakurt, Elif Şahin, Gizem Örge)
İtalya: Linda Nwakalor, Degradi, Bosio, Sylvia Nwakalor, Omoruyi, Mazzaro (Parrocchiale, Battistoni, Squarcini, D'Odorico, Malual)
Setler: 25-19, 26-24, 25-19
Süre: 77 dakika