CHP lideri Kılıçdaroğlu Financial Times'a konuştu: "Ülkeyi kin, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz"

CHP lideri Kılıçdaroğlu Financial Times'a konuştu: "Ülkeyi kin, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz"

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times, Türkiye'de son dönemde yaşananları mercek altına aldığı kapsamlı bir analiz-haber yayınladı. Gazeteye konuşan Kılıçdaroğlu, "İstanbul'u kazanmak deneme çalışmasıydı" dedi.

Financial Times (FT) gazetesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun son dönemdeki siyasi hamlelerini mercek altına alan bir analiz yayımladı. "Türkiye'de muhalefet lideri Erdoğan'a meydan okumak için olağandışı bir ittifakın şekillenmesine yardımcı oluyor" başlıklı analizde, "Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ve rakip partiler, Cumhurbaşkanı'nı yerinden etmek için derin farklılıkları bir kenara bıraktı ve güçlerini birleştirdi” denildi. Gazeteye konuşan Kemal Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın olası bir seçim yenilgisinde iktidarı 'sessizce bırakmayacağı' yönündeki yorumlar konusunda "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecektir ama onu göndereceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu ise gazeteye demecinde, “Ülkeyi yönetme kapasitesini ciddi biçimde kaybetmiş bir hükümetimiz var. Toplumun büyük bir kesimi bu insanların gidici olduğu fikrini benimsedi" dedi.

FT, analizin bu noktasında CHP lideri için şu nitelemeyi yaptı: "Kılıçdaroğlu, milliyetçiler, Kürtler, solcular, sağcılar, laikler ve dini muhafazakârların olağandışı ittifakının bariz lideri değil. Başında bulunduğu CHP ülkenin kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu ve uzun süredir laikliğin standart dayanağı olarak görülerek, Türkiye'de muhafazakârlarla ihtilaf yaşadı. Kendisini sosyal demokrat olarak tarif eden CHP aynı zamanda, ülkedeki milyonlarca Kürdü uzaklaştıran, güçlü bir milliyetçi damara sahip. Fakat neredeyse 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan ve partisi AKP'nin popülaritesinin altının yıllarca oyulamamasının ardından Kılıçdaroğlu, şimdi Erdoğan'ın iktidarına meydan okuyan bu pek de alışılmadık gruplaşmanın mimarı olarak öne çıktı."

FT'nin analizinde, Erdoğan'ın bir seçim yenilgisini kabul etmeyebileceği yönünde son dönemde dillendirilen iddialar da ele alındı. Gazete, "Yorumcular, giderek otoriter hale gelen Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi halinde sessizce gitmeyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 2019'da, muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanması sonrasında cumhurbaşkanının hile iddiasıyla iptal ettiği İstanbul seçimlerine işaret ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ise FT ile söyleşisinde bu endişelerin yersiz olduğunu söyledi; Erdoğan'ın İstanbul seçimlerini yeniletme kararının halktan tepki çekerek muhalefetin ezici zaferiyle sonuçlandığını hatırlatarak 'cumhurbaşkanının yenilgiye uğraması halinde iktidarı barışçıl şekilde bırakmak zorunda kalacağını' söyledi. CHP lideri, "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecek ama biz onu çıkaracağız" dedi. Erdoğan'ın destekçilerinin muhalefetin zaferinden korkmaması gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Biz ülkeyi kin, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz” dedi.

FT, Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığının anketler nedeniyle tartışmalı olduğunu yazarken, CHP liderinin kendisi söyleşide aday olma ihtimalini dışlamadı. Bununla birlikte Kılıçdaroğlu, muhalefetin şu an için ekonomik sorunlara odaklanması gerektiğini söyleyerek, "Şu an mutfakta yangın var. Herkes çaresizce bir kaçış yolu arıyor" dedi.

HABERİN TAMAMI